Bibiela Fatimą naznaczona

SZ

publikacja 15.05.2017 00:25

Biskup Jan Kopiec sprawował Eucharystię w jedynym w diecezji gliwickiej kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej, gdzie znajdują się relikwie świętych Hiacynty i Franciszka Marto.

Bibiela Fatimą naznaczona Figura Matki Boskiej Fatimskiej wnoszona w procesji na rozpoczęcie Eucharystii Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Kościół filialny pw. MB Fatimskiej w Bibieli, malutkiej wiosce ukrytej w lasach na wschód od Miasteczka Śląskiego, został konsekrowany w 1996 roku. Należy do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brynicy, również części Miasteczka Śląskiego.

Wcześniej, zanim powstał, około 130 mieszkańców musiało pokonywać kilkukilometrową drogę przez las do kościoła w Żyglinie.

Bibiela otrzymała nie tylko świątynię pod wezwaniem MB Fatimskiej, ale także relikwie dwóch z trojga młodych wizjonerów z Fatimy, kanonizowanych w 100. rocznicę objawień świętych Hiacynty i Franciszka Marto.

Relikwie - wówczas jeszcze błogosławionych - zostały sprowadzone do parafii w 2006 roku. Dwa lata później, podczas wizyty w Bibieli o. Luísa Kondora SVD, postulatora procesu kanonizacyjnego pastuszków fatimskich, prezbiterium kościoła zostało ozdobione mozaiką w kształcie dębu portugalskiego, przypominającego drzewo z cudownych objawień.

Bibiela Fatimą naznaczona   W prezbiterium kościoła znajduje się mozaika w kształcie dębu portugalskiego, przypominającego drzewo z cudownych objawień Szymon Zmarlicki /Foto Gość Dzień po głównych uroczystościach rocznicowych i kanonizacyjnych w Portugalii z udziałem papieża Franciszka, w niedzielny wieczór, biskup Jan Kopiec odprawił Mszę św. w kościele w Bibieli. To jedyny w diecezji gliwickiej kościół pod samodzielnym wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej.

- Od stu lat prawda o objawionej miłości Boga, którą Maryja ogłosiła światu w niewielkiej portugalskiej mieścinie, jest obrazem Kościoła. (...) Właśnie wtedy trwała wojna i przynosiła wiele śmiertelnych ofiar, a jednak objawienie w Fatimie przyniosło wskrzeszenie nowych sił, że można uczynić innym ten świat - mówił w homilii bp Kopiec.

Wiele uwagi biskup poświęcił aktualności maryjnego orędzia z Fatimy we współczesnym świecie oraz - co szczególnie podkreślała Matka Boża - konieczności nawrócenia i pokuty.

- Objawienia fatimskie są jednym z bardzo ważnych punktów w historii świata, które mocno łączą się zwłaszcza z Golgotą, gdzie śmierć Jezusa dała światu wyraźny sygnał, że wszystko, co oczyszcza ludzką duszę, rodzi się w cierpieniu, zupełnym poniżeniu i utracie wszystkiego, co się posiada, łącznie z życiem - zauważył bp Kopiec.

- Może niewiele jest w nas dziś radości, bo patrząc na Fatimę, zdajemy sobie sprawę, że znajdujemy się w tym samym punkcie, co sto lat temu: groźba wojny i totalnych zniszczeń jest niestety bardzo bliska. Mamy wiele do przemodlenia, by ten świat, a w nim nas, uratować - dodał biskup.

Prosił też wiernych, by "w tym kościele było jeszcze więcej modlitwy" i "byśmy potrafili rozłupać nasze twarde serca, a dzięki tej modlitwie więcej ludzi odnalazło swoje drogi w zgodzie z Chrystusem".

Z okazji rocznicy kościół w Bibieli otrzymał relikwiarium na relikwie świętych Hiacynty i Franciszka Marto oraz - od zgromadzenia księży marianów pracujących w Portugalii - drewnianą figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa.


Bibiela Fatimą naznaczona   Mieszkańcy Bibieli z okazji uroczystości ozdabiali swoje domy i płoty Szymon Zmarlicki /Foto Gość