Zobacz w Starym Opactwie

kc

publikacja 29.04.2017 15:20

Wystawę "25 lat diecezji gliwickiej w »Gościu Niedzielnym«" od końca kwietnia można oglądać w Rudach.

Zobacz w Starym Opactwie Na wystawie przedstawiona została m.in. odbudowa pocysterskiego opactwa Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Ponad 30 zdjęć ilustrujących różne wydarzenia i dzieła minionego ćwierćwiecza zostało zestawionych z wybranymi okładkami "Gościa Gliwickiego" i kalendarium diecezji. Wystawa została udostępniona z okazji srebrnego jubileuszu powstania diecezji, rozpoczętego synodu, a także przypadającej pod koniec maja 25. rocznicy wydania pierwszego numeru gliwickiego "Gościa Niedzielnego". Przez miesiąc można ją było oglądać w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach, teraz na zwiedzających czeka w pocysterskim Starym Opactwie w Rudach.

Wystawę otwiera zdjęcie wieży katedry gliwickiej, a kończy prezentacja Światowych Dni Młodzieży 2016 przeżywanych w diecezji. Przedstawia między innymi ingresy biskupów gliwickich - Jana Wieczorka w 1992 i Jana Kopca w 2012 roku, odbudowane pocysterskie opactwo w Rudach, ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży w Rusinowicach, różne pielgrzymki, działalność Caritas, wizytę Jana Pawła II w Gliwicach w 1999 roku i jego pożegnanie w 2005 roku. W sumie na wystawie znalazły się zdjęcia 9 autorów - fotoreporterów i dziennikarzy GN oraz naszych współpracowników.