Zapatrzeni w lusterko czy w służbę Kościołowi?

Szymon Zmarlicki Szymon Zmarlicki

publikacja 13.04.2017 12:53

Setki kapłanów z całej diecezji na Mszy Krzyżma w gliwickiej katedrze. Księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie i zabrali do swoich parafii święte oleje.

Zapatrzeni w lusterko czy w służbę Kościołowi? Niepełnosprawni przynieśli w procesji olej wykorzystywany do udzielania sakramentu namaszczenia chorych Szymon Zmarlicki /Foto Gość

W Wielki Czwartek bp Jan Kopiec poświęcił oleje, wykorzystywane w parafiach przez kolejny rok. Ten dzień obchodzony jest również jako pamiątka ustanowienia podczas ostatniej wieczerzy sakramentów kapłaństwa i Eucharystii.

Na Mszę Krzyżma do gliwickiej katedry przyjechali księża z całej diecezji. To prawdopodobnie jedyna taka okazja, kiedy kapłanów koncelebrujących Eucharystię jest w kościele więcej niż świeckich wiernych. Komunię św. księża przyjmowali przy ołtarzu jeszcze długo po tym, jak rozdano ją ludowi.

Zapatrzeni w lusterko czy w służbę Kościołowi?   Kapłani podczas konsekracji oleju krzyżma Szymon Zmarlicki /Foto Gość - Stajemy tu dzisiaj, podobnie jak w katedrach na całym świecie, aby sobie uświadomić nasze miejsce w Kościele: nie dla siebie, nie dla własnych interesów, ale w służbie Kościołowi To powód dla wspaniałego otwarcia się, niekiedy po wielu latach służby, by na nowo to wszystko sobie poukładać - mówił do księży bp Kopiec.

- To ta chwila, kiedy możemy zostawić to, co wyrzuca nam sumienie, że nie za bardzo przyczyniliśmy się do rozwoju Królestwa, nie za bardzo siali, a zbyt mocno szukali siebie, zapatrzeni jak w lusterku tylko w swoje piękne twarze, a nie widzieliśmy tego zadania, które trzeba zrealizować - zachęcał w homilii biskup.

- Dobrze, że podejmujemy tyle inicjatyw i tyle różnych sposobów ożywienia przekazu wiary. Ekstremalne Drogi Krzyżowe, noce konfesjonałów, inne praktyki ewangelizacyjne... Piękne to wszystko jest, ale też musimy patrzeć na siebie. To my też musimy dojrzewać i podejmować ciągle to nowe wezwanie - zaznaczył.

Zapatrzeni w lusterko czy w służbę Kościołowi?   Oleje krzyżma, chorych i katechumenów Szymon Zmarlicki /Foto Gość Biskup Kopiec wyraził też zaniepokojenie faktem, że w tym roku diecezja gliwicka otrzyma zaledwie dwóch nowych kapłanów. - Jest to niemal najmniejsza liczba, jaką możemy sobie wyobrazić - przyznał.

Zwrócił się do księży z apelem o "odpowiedzialność za nowe powołania". - To nie jest tak, że tylko Pan Jezus ma się sam o to martwić. To także nasza współpraca - przypomniał biskup.

Podczas Eucharystii obecni księża odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie. Przed końcem Mszy życzenia trzem biskupom gliwickim złożył wikariusz generalny ks. Marcin Królik.


Zobacz fotorelację z Mszy Krzyżma w GALERII ZDJĘĆ.