Poziom był wysoki, pytania trudne

SZ

publikacja 23.02.2017 15:38

W finale konkursu biblijnego zmierzyli się specjaliści od Ewangelii według św. Mateusza.

Poziom był wysoki, pytania trudne Laureaci konkursu z ks. Adamem Spałkiem. W środku: Mateusz Przebieracz, Maciej Sosna i Magdalena Huć Szymon Zmarlicki /Foto Gość

64 uczniów szkół podstawowych rywalizowało w diecezjalnym etapie XXII Konkursu Wiedzy Biblijnej. W auli Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II w Gliwicach spotkali się najlepsi z najlepszych, wyłonieni w konkursach szkolnych i rejonowych, w których łącznie startowało ponad 1300 uczestników z 96 szkół.

Uczniowie musieli wykazać się znajomością Ewangelii według św. Mateusza. Oprócz pytań zamkniętych czekało ich także uzupełnianie brakujących słów w podanych fragmentach czy kojarzenie ewangelicznych postaci z miejscami, z którymi mieli związek.

Laureatami konkursu, z bardzo wysoką liczbą zdobytych punktów, zostali: Maciej Sosna z ZSO nr 2 w Gliwicach (I miejsce), Mateusz Przebieracz ze ZSP nr 3 w Tarnowskich Górach (II miejsce) i Magdalena Huć z Zespołu Szkół w Kochanowicach (III miejsce).

- Przygotowywałem się do konkursu dość długo, przez cały ostatni miesiąc. Czytałem Ewangelię, dodatkowo robiłem testy przez internet. Pani katechetka zrobiła nam też kartki z cytatami - opowiada zwycięzca Maciej Sosna. - Jestem bardzo zadowolony, w ogóle nie spodziewałem się, że mogę wygrać - przyznaje.

Uczeń twierdzi, że pytania były "średnio trudne", choć kłopoty sprawiło mu wysoko punktowane zadanie, w którym do podanych słów (np. "Piotr", "ubodzy w duchu", "światło") trzeba było przyporządkować po trzy określenia z listy (np. "Mesjasz", "Opoka" czy "którzy się smucą"). - Nie spodziewałem się takiego pytania, bo przez dwa ostatnie etapy na końcu była krzyżówka - zaznacza.

Poziom był wysoki, pytania trudne Skupienie na twarzach uczestników Szymon Zmarlicki /Foto Gość - Poziom rywalizacji był bardzo wysoki, ale też stopień trudności pytań był ogromny - ocenia ks. Adam Spałek, diecezjalny wizytator katechizacji i koordynator konkursu biblijnego dla szkół podstawowych.

- Być może w niejednym przypadku sprawiało to uczestnikom trudność, ale po sprawdzeniu arkuszy odpowiedzi okazało się, że świetnie sobie poradzili - dodaje. Przyznaje też, że odpowiedzią na niektóre pytania problemy mieli nawet sami katecheci.

Ks. Spałek zauważa, że tak dobre przygotowanie uczniów to zasługa nauczycieli religii, którzy mocno zaangażowali się w pracę z nimi w szkole, ale również rodziców, którzy w domach czytali ze swoimi dziećmi Pismo Święte.

- Dzięki temu Ewangelia zrobiła to, co jest dzisiaj najbardziej potrzebne rodzinie, czyli scaliła ją. Zjednoczyła w jednej intencji, aby nie tylko przyswoić wiedzę, lecz także zbliżyć się do siebie - podkreśla ks. Spałek.

Cytuje też słowa szóstoklasisty, który przed konkursem powiedział, że nie jest dla niego ważne, czy zdobędzie pierwsze miejsce. "Najważniejsze jest to, że wiele fragmentów Ewangelii pozostało w mojej głowie, a także w moim sercu. Dowiedziałem się wielu nowych faktów z życia Pana Jezusa i lepiej poznałem Jego nauczanie" - miał mówić młody człowiek.

Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej co roku odbywa się w pięciu diecezjach na terenie województwa śląskiego: katowickiej, gliwickiej, bielsko-żywieckiej, częstochowskiej i sosnowieckiej. Przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych.

Celem konkursu jest poznanie Ewangelii przez młodych ludzi, pogłębianie wiary i kształtowanie chrześcijańskich postaw w oparciu o poznane Słowo Boże oraz pobudzenie do większego zainteresowanie i czynnego uczestnictwa w lekcjach religii, życiu szkoły, Kościoła i lokalnej społeczności.

Zobacz uczestników i laureatów konkursu w GALERII ZDJĘĆ.