Co powiedzieć człowiekowi cierpiącemu?

Mira Fiutak Mira Fiutak

publikacja 11.02.2017 14:32

Dzień chorego u kamilianów w Zabrzu.

Co powiedzieć człowiekowi cierpiącemu? Ojcowie kamilianie udzielali sakramentu namaszczenia chorych Mira Fiutak /Foto Gość

Osoby chore, starsze i niepełnosprawne 11 lutego spotkały się w kościele św. Kamila, w obchodzonym po raz 25. Światowym Dniu Chorego. – Tego dnia Kościół szczególnie przypomina nam o cierpieniu, chorobie, bólu, które wpisane są w życie człowieka. Chcemy, żeby nasze cierpienia stały się miejscem, gdzie króluje Matka Boża i rozdaje Boże łaski – powiedział o. Wojciech Węglicki MI, proboszcz kamiliańskiej parafii w Zabrzu. Eucharystię poprzedziła modlitwa różańcowa.

– Kiedy przygotowywałem dzisiejsze spotkanie, zastanawiałem się, co powinienem powiedzieć człowiekowi cierpiącemu. Temu, który od wielu lat dźwiga krzyż cierpienia, którego niejedna choroba prowadzi przez życie. Temu, który dzisiaj z trudem pokonał o kulach schody naszego kościoła. I temu, który siedzi teraz samotnie w swoim domu, bo nie może już przyjść do swojego kościoła – wymieniał kamilianin. – Nic nie można powiedzieć poza słowami Chrystusa, słowami Ewangelii.

Co powiedzieć człowiekowi cierpiącemu?   Eucharystia zakończyła się błogosławieństwem lurdzkim Mira Fiutak /Foto Gość Nawiązał do ewangelicznej sceny wskrzeszenia córki Jaira. I gestów miłości Jezusa, który spojrzał i wyciągnął do niej rękę, mówiąc: „Talitha kum” (Dziewczynko, mówię ci, wstań). – Nie ma nic piękniejszego niż wyciągnięta ręka do człowieka cierpiącego – zauważył o. Węglicki. – Tak samo Chrystus przychodzi do ciebie, do twojego cierpienia. I wyciąga rękę, która oznacza uzdrowienie, ale też zapewnienie, że On pomoże ci w twoim cierpieniu. Bo mówi: „Będę uzdrawiał, podtrzymywał w kalectwie i cierpieniu. Tylko pozwól na to, tylko wierz”.

W czasie Eucharystii udzielony został sakrament namaszczenia chorych, a po jej zakończeniu błogosławieństwo lurdzkie. – To łaska Chrystusa przechodzącego pośród nas. Bóg nie błogosławi całej rzeszy ludzi, ale każdego pojedynczego człowieka. On chce głębokiego spotkania z tobą. Wie o twoich trudach, boleściach i mówi: „wstań z twojego grzechu, z cierpienia”. Ja pomogę ci przetrwać niejedną Golgotę – przekonywał kamilianin.

Dzień chorego odbywa się we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W parafii kamiliańskiej Maryja czczona jest również jako Matka Boża Uzdrowienie Chorych. Ten szczególny dzień, kiedy modlimy się za chorych, ustanowił 25 lat temu Jan Paweł II. W tym roku miejscem centralnych obchodów Światowego Dnia Chorego, podobnie jak pierwszego w 1992 r., jest Lourdes.