Politechnika dla najmłodszych

mf

|

Gość Gliwicki 04/2017

publikacja 26.01.2017 00:00

Mogli zobaczyć na własne oczy, jak wygląda drukowanie w 3D, dowiedzieć się, jak działa kołyska Newtona, czy popatrzeć przez peryskop.

Na zajęciach można było dowiedzieć się, jak działa drukarka 3D. Na zajęciach można było dowiedzieć się, jak działa drukarka 3D.
Mira Fiutak /Foto Gość

Politechnika Młodego Górnika to pomysł na ferie w mieście sztolni „Królowa Luiza” w Zabrzu. Od 16 do 29 stycznia w Parku 12C mieściła się pracownia naukowa. – Chcieliśmy podejść do ferii trochę inaczej – przede wszystkim pokazać, że komputer służy nie tylko do grania, ale też do tworzenia czegoś nowego, pobudzenia kreatywności dzieciaków – mówi Monika Nawrat z zespołu ds. edukacji sztolni „Królowa Luiza”. – Chcemy zaszczepić zainteresowania techniczne nie tylko wśród chłopców.

Pokazujemy, co to takiego mechatronika, która jest przyszłością, że chemia czy fizyka to nie są straszne zajęcia, a nawet, jak różne doświadczenia pod okiem rodziców można zrobić w swoim domu, wykorzystując środki, których używamy na co dzień – wyjaśnia. Każdy uczestnik mógł z klocków Lego zbudować urządzenie i zaprogramować je, samodzielnie spróbować wydrukować w 3D prosty element, w ciekawej i przystępnej formie poznawać zagadnienia z robotyki, programowania i mechatroniki oraz fizyki i chemii. Przy organizacji ferii sztolnia współpracowała z firmą GMDK, Akademią Talentu i Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Bytomia, z klasą o profilu mechatronicznym.