Gala utalentowanych

Klaudia Cwołek

|

Gość Gliwicki 03/2017

publikacja 19.01.2017 00:00

Około 300 osób – 60 zespołów i soliści – wzięło udział w X Zabrzańskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Śpiewajcie Panu z weselem”.

Zuzanna Waśkiewicz z SP nr 36 w Bytomiu zajęła pierwsze miejsce w kategorii solistów klas I–III szkoły podstawowej. Zuzanna Waśkiewicz z SP nr 36 w Bytomiu zajęła pierwsze miejsce w kategorii solistów klas I–III szkoły podstawowej.
Klaudia Cwołek /Foto Gość

Gala, podczas której nagrody laureatom wręczali prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik i ks. proboszcz Zygfryd Sordon, odbyła się 12 stycznia w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu-Rokitnicy. Właśnie ta parafia, oraz ZSO nr 12, jest organizatorem festiwalu, w którym mogą brać udział uczniowie szkół od podstawowych do ponadgimnazjalnych. – Chcieliśmy w Zabrzu stworzyć taki festiwal, bo widzieliśmy, że brakuje przeglądu kolęd i pastorałek, a dzieci są chętne do śpiewania.

Nasza idea była taka, żeby mogły publicznie pokazać swój talent. Oczywiście chodziło nam też o to, żeby kolędy były rozpowszechnione i żeby je śpiewano. Na początku wszystko było trudne, bo było nowe i nie za bardzo wiedzieliśmy, za co się zabrać – wspomina Elwira Madla, katechetka i organizatorka przedsięwzięcia. – Ale z biegiem czasu poznawaliśmy życzliwych ludzi, którzy chętnie nam pomagali i podpowiadali różne rzeczy. I dzisiaj mamy dużo znajomych, którzy zawsze stoją po naszej stronie. Pierwotnie festiwal miał być przeznaczony dla szkół zabrzańskich, ale potem rozszerzył się na region. Mamy zespoły z Knurowa, Bytomia, Gliwic, Tarnowskich Gór czy Wieszowy.

Festiwal odbywa się pod patronatem biskupa Gerarda Kusza i prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik.