Prezydent modlił się w Piekarach

Ks. Rafał Skitek Ks. Rafał Skitek

publikacja 23.11.2016 18:00

Podczas nieoficjalnej części wizyty na Śląsku, prezydent Andrzej Duda nawiedził piekarską bazylikę.

Prezydent modlił się w Piekarach Andrzej Duda z kustoszem sanktuarium, ks. prał. Władysławem Nieszporkiem Magdalena Lubecka

W drzwiach świątyni powitał go ksiądz prałat Władysław Nieszporek, kustosz piekarskiego sanktuarium. Wcześniej, w intencji głowy państwa i ojczyzny, wierni odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Przez cudownym wizerunkiem Pani Piekarskiej Andrzej Duda modlił w odosobnieniu. Trwał w ciszy i skupieniu. Z uwagi na prywatny charakter wizyty głowy państwa nie przewidziano żadnych wspólnych modlitw.

Ksiądz Nieszporek zaprosił prezydenta na majową pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców do Piekar. Ofiarował mu także Piekarską Biblię, album o Piekarach oraz różaniec.

Z kolei prezydent przekazał sanktuarium srebrny ryngraf. Złożył też wpis do pamiątkowej księgi.

Oto jego treść:

"Serdecznie dziękuję za serdeczne przyjęcie w Sanktuarium w Piekarach Śląskich – duchowej stolicy Śląska.

Niech Matka Boża Piekarska – Patronka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej – ma w swojej opiece mieszkańców miasta i całego regionu. Szczęść Boże! Andrzej Duda"

Była to jego pierwsza wizyta w piekarskim sanktuarium. Wcześniej, o 14.55, złożył on wieniec przy kopcu Wyzwolenia. O godzinie 16.00 spotkał się z mieszkańcami miasta w parku Wolności.

W dalszej części wizyty na Śląsku, prezydent odwiedzi jeszcze Zabrze. Złoży tam wieniec przy pomniku Poległych Powstańców Śląskich na ul. Wolności 191. Następnie o 19.00 w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji spotka się z mieszkańcami miasta.

Przed przybyciem prezydenta do bazyliki piekarska policja zatrzymała ok. 40-letniego mężczyznę, który swoim zachowaniem wzbudził podejrzenia. Przewieziono go do komendy miejskiej policji w Piekarach, gdzie trwają czynności sprawdzające.