Serce za serce od ćwierć wieku

sz /PAP

publikacja 20.11.2016 09:40

Świętująca w tym roku swe 25-lecie Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi po raz kolejny podczas dorocznego koncertu "Serce za serce" w Zabrzu uhonorowała swych darczyńców, partnerów i przyjaciół.

Serce za serce od ćwierć wieku Tegoroczni laureaci nagrody w kategorii "Partner" Antoni Witwicki

Licząca 25 lat fundacja została założona w 1991 r. przez kardiochirurga prof. Zbigniewa Religę (1938-2009). Jest to niepubliczna i niekomercyjna placówka naukowo-badawcza, która wspiera rozwój kardiochirurgii, wprowadzając do praktyki klinicznej nowoczesne techniki i technologie w zakresie leczenia serca.

Przedstawiciele fundacji od lat akcentują, że rozwój tych innowacyjnych projektów badawczych nie byłby możliwy bez zewnętrznego wsparcia - osób, firm i instytucji. Właśnie dla nich od 1992 r. - z inicjatywy prof. Religii - organizowany jest koncert "Serce za serce", podczas którego wręczane są wyróżnienia najbardziej zasłużonym.

W tym roku nagrodę w kategorii "Partner" otrzymali: Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu i dyrektor tego ośrodka prof. Marian Zembala, samorząd Zabrza i prezydent tego miasta Małgorzata Mańka-Szulik, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Wojska Lotnicze Sił Powietrznych RP oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", który uświetnił galę swoim występem.

Przedstawiciele FRK nagrodzili także swych sponsorów. Nagrody otrzymały spółki: Naturell Polska, Lidl, Bank Polska Kasa Opieki (Bank Pekao), JAS-FBG, Tauron Polska Energia oraz Grupa Żywiec.

Serce za serce od ćwierć wieku   Galę swoim występem uświetnił zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" Antoni Witwicki W kategorii "Przyjaciel Fundacji" wyróżniono m.in. zabrzański Dom Muzyki i Tańca, Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach, Polską Spółkę Gazownictwa - Grupę PGNiG oraz katowicki oddział TVP.

W programie uroczystości znalazło się też wręczenie nagród naukowych im. prof. Religii.

Dyrektor fundacji dr Jan Sarna przypomniał, że przez 25 lat charakter tych wyróżnień ewoluował. - Na początku właściwie jedynym kryterium była wysokość wsparcia finansowego, ale z biegiem czasu, gdy zaczęliśmy się rozwijać, przyznajemy także nagrody naszym partnerom, którzy niekoniecznie finansowo, ale też swoją aktywnością nas wspierają – mówił PAP przed koncertem.

Przypomniał także, że w zamyśle inicjatora "Serca za serce" koncert sam w sobie miał być podziękowaniem. Dlatego też w pierwszych latach było to wydarzenie na skalę ogólnopolską.

Obecnie FRK pracuje nad wdrażaniem na rynek usług medycznych polskich protez serca pod marką Religa Heart. - Ich wprowadzenie to kwestia kilku lat - zaznaczył dyrektor fundacji.