Rachunek sumienia z wolności

Mira Fiutak Mira Fiutak

publikacja 11.11.2016 20:13

Msza za Ojczyznę w katedrze, przemarsz pod pomnik Marszałka Piłsudskiego, a wieczorem koncert - tak wyglądało Święto Niepodległości w Gliwicach.

Rachunek sumienia z wolności Mszy za Ojczyznę w gliwickiej katedrze przewodniczył bp Jan Kopiec Mira Fiutak /Foto Gość

Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią za Ojczyznę w gliwickiej katedrze, której przewodniczył bp Jan Kopiec. Obok prezbiterium stanęły poczty sztandarowe, w obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, żołnierze, służby mundurowe oraz harcerze i uczniowie gliwickich szkół.

– Wolna ojczyzna to najwyższe dobro, które cenimy i chcemy przekazywać je kolejnym pokoleniom – powiedział w katedrze 11 listopada biskup gliwicki podczas uroczystości w 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W homilii wskazał na postawę wdzięczności za odzyskaną wolność. – Kiedy śpiewano „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”, kiedy pokolenie naszych XIX-wiecznych poprzedników wychowywało się na tej tęsknocie za niepodległością, a potem kiedy przyszedł upragniony rok 1918 i można już było się nie bać śpiewać „Ojczyznę wolną pobłogosław, zachowaj nam, Panie”, czy mieliśmy wdzięczność za ten dar, który otrzymaliśmy? Za dobro, które będzie teraz naszym udziałem, za które my sami będziemy odpowiedzialni? – pytał bp Kopiec.

Rachunek sumienia z wolności   Przemarsz pod pomnik Marszałka Piłsudskiego Mira Fiutak /Foto Gość – Dzielimy się, antagonizujemy, pogardzamy naszymi przeciwnikami. Gotowi jesteśmy zburzyć to, co już wznieśliśmy, byle swoje egoistyczne cele przeprowadzić – diagnozował. – Smutne, że mówię to w takim dniu, ale od tego nie uciekniemy. Bo są w ojczyźnie rachunki krzywd i trzeba je umieć na kolanach wypowiedzieć i prosić Boga, by dał nam siłę, aby to pokonać. Nie można udawać, że cieszymy się wolnością i równocześnie niszczyć ten fundament, na którym ta wolność jest zbudowana. Z tego rachunek sumienia musimy zdać – stwierdził biskup gliwicki.

Po modlitwie w katedrze uformował się pochód, który przeszedł na plac Piłsudskiego. Tam, przy wciągniętej na maszt fladze, odśpiewano hymn i odczytany został Apel Poległych. Następnie pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

Wieczorem w Teatrze Miejskim zaplanowany został koncert muzyki polskiej w wykonaniu Anny Wandtke i Mirosława Feldgebela oraz kwartetu skrzypcowego. Dzień wcześniej w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II odbył się koncert pieśni patriotycznej.