Dzielą się swoją pasją

Mira Fiutak Mira Fiutak

publikacja 03.11.2016 21:27

Miłośnicy koni modlili się w dniu ich patrona św. Huberta.

Dzielą się swoją pasją Koncert w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Mira Fiutak /Foto Gość

We wspomnienie św. Huberta, 3 listopada, Mszy św. w kościele św. Józefa w Zabrzu przewodniczył ks. Rafał Przybyła. Po modlitwie zebrani wysłuchali koncertu w wykonaniu Zespołu Sygnalistów.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ochotniczego szwadronu III Pułku Ułanów Śląskich. Na uroczystość do Zabrza przyjechał ks. Marek Jelonek z archidiecezji częstochowskiej, zajmujący się duszpasterstwem miłośników koni.

Spotkanie było świętowaniem trzeciej rocznicy działalności w diecezji gliwickiej Stowarzyszenia Miłośników Koni „Hubertus”. – Chcemy przybliżać postać św. Huberta – mówi ks. Rafał Przybyła, prezes stowarzyszenia i diecezjalny duszpasterz miłośników koni. Przypomina, że w przyszłym 2017 roku obchodzona będzie jego 1290. rocznica śmierci świętego.

– Św. Hubert w swoim życiu w pewnym momencie zmienił hierarchię wartości, stawiając Boga na pierwszym miejscu. I to może być wezwaniem dla nas, bo we współczesnym świecie często ta hierarchia się sypie. A ten święty może być pomocą dla nas, żeby przywrócić jej właściwy porządek – zauważa.

Dzielą się swoją pasją   Ks. Rafał Przybyła opowiadał o pieśniach wykonywanych przez Zespół Sygnalistów Mira Fiutak /Foto Gość Stowarzyszenie w ciągu trzech lat działalności kupiło konie i sprzęt potrzebny do prowadzenia zajęć jeździeckich dzięki organizowanym zbiórkom elektrośmieci. Z hipoterapii stale korzysta 7 dzieci i jedna osoba dorosła, teraz na trzy miesiące dołączyła jeszcze 10-osobowa grupa z Rudy Śląskiej w ramach własnego projektu innego stowarzyszenia. Z jazd konnych korzysta około 30 dzieci i kilku dorosłych.

– Św. Hubert może utwierdzać członków stowarzyszenia w tym, jak ważne jest dobro, którego się podejmują, altruizm, gotowość służenia drugiemu człowiekowi, dzielenia się swoją pasją z innymi – podkreśla ks. Przybyła.

Stowarzyszenie organizuje coroczną pielgrzymkę konną do Goja, charytatywne kolędowanie i Sztafetę Miłosierdzia oraz zawody jeździeckie połączone z obchodami św. Huberta.

W dniu święta patrona wręczone zostały Medale Zasłużonego dla Stowarzyszenia. W tym roku otrzymały je Gertruda Przybyła i Jolanta Polednik ze Stowarzyszenia "Hubertus" za szczególne zaangażowanie w jego działalność oraz młodszy aspirant Andrzej Cieśla z I komisariatu Policji w Zabrzu za pomoc w podejmowanych przez stowarzyszenie przedsięwzięciach, zwłaszcza w zbiórce elektrośmieci.

Zobacz fotorelację w GALERII ZDJĘĆ