Tu, gdzie głosił rekolekcje

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 30.10.2016 11:40

Bp Jan Wieczorek odsłonił tablicę upamiętniającą pobyt w Branicach sługi Bożego o. Józefa Kentenicha.

Tu, gdzie głosił rekolekcje Tablica została zawieszona na ścianie klasztoru Sióstr Maryi Niepokalanej Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Założyciel Ruchu Szensztackiego był cenionym niemieckojęzycznym rekolekcjonistą, którego do Branic wielokrotnie zapraszał bp Józef Nathan.

- O. Kentenich gościł w „Miasteczku Miłosierdzia” w latach 1933, 1934 i 1936. Głosił rekolekcje dla księży, a także dla osób różnych stanów i zawodów - wyjaśniała s. Kamila Skorupka podczas uroczystości, jaka odbyła się 29 października w Branicach.

Nauki odbywały się w Domu św. Józefa, który został wybudowany w 1926 roku i służył jako ośrodek rekolekcyjny. Obecnie w budynku mieści się klasztor Sióstr Maryi Niepokalanej.

- To siódma stacja na szlaku naszego założyciela w Polsce - tłumaczył o. Arkadiusz Sosna, który wraz z s. Kamilą oraz państwem Małgorzatą i Rafałem Jasińskimi, prowadzi projekt apostolski „Ślady o. Kentenicha na ziemiach polskich”.

W ramach projektu, który powstał z okazji 100-lecia Ruchu Szensztackiego, od 2013 roku kolejno upamiętniane są miejsca, w których o. Kentenich przebywał.

- Tych miejscowości jest 17, a należą do 7 diecezji. Na Opolszczyźnie to Kietrz, Branice i Nysa - wyjaśniali państwo Jasińscy.

W Kietrzu pamiątkowa tablica została odsłonięta 15 marca 2015 roku. Kiedy podobna uroczystość odbędzie się w Nysie, jeszcze nie zostało ustalone.

W uroczystości odsłonięcia śladu o. Kentenicha w Branicach wzięli udział członkowie Ruchu Szensztackiego z wielu stron Polski. Była to też okazja, by bliżej poznać życie i dzieło bp. Józefa Nathana.

Mszy św. w kościele Świętej Rodziny przewodniczył bp Jan Wieczorek z Gliwic. Po Eucharystii wszyscy przeszli przed klasztor Sióstr Maryi Niepokalanej, niegdyś dom rekolekcyjny św. Józefa, gdzie biskup poświęcił i odsłonił pamiątkową tablicę.