Balsam miłosierdzia

Klaudia Cwołek

publikacja 22.07.2016 23:58

Papież Franciszek wszystkich nas zaprasza, abyśmy przeżyli młodość Kościoła – mówił w katedrze gliwickiej bp Jan Kopiec.

Balsam miłosierdzia Biskupi i kapłani namaścili balsamem miłosierdzia dłonie, by były jak dłonie Jezusa Klaudia Cwołek /Foto Gość

Dziś wieczorem zostały zaproszone tu grupy ŚDM, które przyjmowane są przez parafie Gliwic i ościennych miast. Razem uczestniczyły w wielojęzycznym nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, modląc się z biskupem gliwickim i arcybiskupami z Nigerii i Francji oraz swoimi duszpasterzami.

Papież Franciszek wszystkich nas zaprasza, abyśmy przeżyli młodość Kościoła – mówił w powitaniu bp Jan Kopiec. – Abyśmy poczuli się tymi, którzy będą najbardziej odpowiedzialni za Kościół, który potrzebuje ciągle nowych sił, nowego zrozumienia, że tylko przez budowanie wspólnej rodziny ludzkiej, naszej jedności w wierze, nadziei i miłości, możemy wiele osiągnąć.

Nabożeństwo nawiązywało do przesłania miłosierdzia. Diakon odczytał Ewangelię o uczynkach miłosierdzia, odmówiono modlitwę św. siostry Faustyny, zaczerpniętą z jej Dzienniczka, a „balsamem miłosierdzia”  biskupi i księża namaścili dłonie uczestników spotkania, by były jak dłonie Jezusa.

W homilii bp Jan Kopiec mówił o duchowych korzeniach narodów i sile Światowych Dni Młodzieży, które pomagają w zaangażowaniu i przekonaniu, że od nas bardzo wiele może zależeć.

Balsam miłosierdzia   Dziewczyna z Hondurasu Klaudia Cwołek /Foto Gość – Wszyscy wiemy, jak bardzo potrzebujemy akceptacji, potwierdzenia naszej drogi, którą idziemy na tej ziemi. Wszyscy równocześnie potrzebujemy wsparcia, bo wiemy, że jesteśmy jednak mimo wszystko słabi. Chcemy bardzo wiele osiągnąć, mamy bardzo wiele nowych nadziei, ale jest nam niekiedy na tej drodze trudno – powiedział.

Przy śpiewie Salve Regina przedstawiciele młodzieży złożyli kwiaty przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Gest ten był nawiązaniem do zwyczaju papieża Franciszka, który przed wyruszeniem na pielgrzymkę albo powrocie na Watykan, udaje się z kwiatami do bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, aby modlić się przed ikoną Matki Bożej. Tu, Matce Miłosierdzia powierzyli młodych całego świata oraz ŚDM w Krakowie.  

Na zakończenie głos zabrali także abp Joseph Effiong Ekuwem z archidiecezji Calabar w Nigerii i bp Jean-Luc Brunin z diecezji Le Havre we Francji.

Po końcowym błogosławieństwie młodzież, która przyniosła transparenty i flagi, pozostała jeszcze w katedrze, śpiewając i żywiołowo zaznaczając swoją obecność.   

Balsam miłosierdzia   Klaudia Cwołek /Foto Gość