Wielkim dramatem jest bycie zakładnikiem pracy

Andrzej Kerner

publikacja 26.06.2016 18:01

Prymas Polski abp Wojciech Polak na pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców na Górze Świętej Anny.

Abp Wojciech Polak na Górze Świętej Anny Abp Wojciech Polak na Górze Świętej Anny
Andrzej Kerner /Foto Gość

- Jedną ze współczesnych pokus na drodze życia rodzinnego jest tak jasno zauważalna ucieczka w pracę. Tak, praca jest święta. Nadaje godność człowiekowi i jak mówi papież Franciszek trzeba wszystko czynić, żeby rodzina nie była pozbawiona pracy. Wielkim dramatem jest bezrobocie. Ale czy dzisiaj nie zdajemy sobie sprawy jak wielkim dramatem jest bycie zakładnikiem pracy? Kiedy zaczyna się traktować rodzinę jako przeszkodę, ciężar, osłabienie wydajności pracy? A wtedy – mówi papież – to jest naprawdę poniżenie duszy, które wszystko zatruwa. Nie tylko grozi złością, frustracją i dewastacją rodzinnego życia. Ale jeśli społeczeństwo tak zaczęło działać to działa przeciw sobie – mówił w niedzielę 26 czerwca na Górze Świętej Anny abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński – prymas Polski.

Abp Polak przewodniczył Mszy św. podczas dorocznej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców na Górę Świętej Anny. Eucharystię w annogórskiej grocie lurdzkiej, gdzie zgromadziło się ok. 10 tys. pielgrzymów, koncelebrowali z Prymasem m.in.: biskup opolski Andrzej Czaja, biskup gliwicki Jan Kopiec, bp emeryt Jan Wieczorek, opolscy biskupi pomocniczy Paweł Stobrawa i Rudolf Pierskała, tegoroczni neoprezbiterzy diecezji gliwickiej, opolskiej oraz franciszkańskiej prowincji św. Jadwigi Śl. Uczestnicy Mszy św. odnowili przyrzeczenia chrzcielne, a abp Wojciech Polak kilka razy podkreślił, że „przychodzi od źródeł chrzcielnych Polski”, zachęcał również zebranych do pielgrzymowania do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie.

Wielkim dramatem jest bycie zakładnikiem pracy   W czasie Mszy św. spadł obfity, ciepły deszcz Andrzej Kerner /Foto Gość W przyjętym oklaskami kazaniu arcybiskup wielokrotnie odwołując się do nauczania papieża Franciszka mówił o tym do czego powołany jest chrześcijanin. Mocno zaakcentował trzy prawdy odnoszące się do życia małżeńskiego i rodzinnego: konieczność obecności ojca w rodzinie, niezbędności wychowywania dzieci w rodzinie oraz całkowitego i bezwarunkowego oddania się wspólnocie rodziny. Dlatego abp Polak tak zdecydowanie wyraził się w cytowanym na początku fragmencie kazania na temat co jest ważniejsze: praca czy rodzina?

Metropolita gnieźnieński mocno wsparł również inicjatywę biskupów górnośląskich popierających inicjatywę ustawodawczą ograniczającą handel w niedzielę.

- Troska o świąteczny charakter niedzieli ma chronić rodzinę i człowieka. Papież Franciszek mówi mocno, że „ideologia zysku i konsumpcji chce pożreć nam święto” – mówił abp Polak.

Na koniec Mszy św. ksiądz arcybiskup wręczył pamiątkowe dyplomy pielgrzymom, którzy obchodzili jubileusze uczestnictwa w tradycyjnej pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców. Biskup Andrzej Czaja na zakończenie ponowił zachętę do uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży, zarówno podczas pobytu gości ŚDM w naszej diecezji, jak i wyjazdu młodzieży do Krakowa.

Całość kazania księdza prymasa można odsłuchać poniżej (przepraszamy za drobne usterki dźwięku).