Karlikiem u Królowej Luizy

Klaudia Cwołek

publikacja 10.06.2016 15:57

W Zabrzu otwarto kolejną atrakcję na Szlaku Zabytków Techniki. Uroczyste przecięcie wstęgi odbyło się nie nożyczkami, ale... kombajnem!

Karlikiem u Królowej Luizy Podziemna część Parku 12C Sztolni Królowa Luiza Klaudia Cwołek /Foto Gość

Park 12C Sztolni Królowej Luiza tworzą tzw. park maszyn górniczych oraz rozbudowana strefa naziemna, gdzie w ciekawy sposób można poznać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie. Obiekt został utworzony w dawnych wyrobiskach kopalni "Królowa Luiza", gdzie działał już skansen, ale teraz zyskał on nowe, bardzo nowoczesne rozwiązania.    

– Dziś Śląsk pięknie się rozwija, dziś Śląsk ma wiele odsłon, ale jedną z nich jest na pewno trasa turystyczna, poprzemysłowa. To przestrzeń, do której możemy zapraszać gości, nie tylko z naszego regionu i nie tylko gości z naszego kraju – mówiła podczas otwarcia Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. Obecny na uroczystości marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa podkreślił znaczenie decyzji, które doprowadziły do stworzenia w regionie Szlaku Zabytków Techniki, w skład którego wchodzi także nowy park.

Karlikiem u Królowej Luizy   Do przecięcia wstęgi użyto... kombajnu Klaudia Cwołek /Foto Gość – Nasz region poprzez swoją przeszłość buduje swoją przyszłość i to jest właśnie to miejsce, gdzie w sposób nowoczesny, naprawdę z XXI wieku, tworzymy niby muzea, ale to już nie są muzea, to są rzeczy, które ciągle żyją i w różny sposób się przenikają. Tu można się uczyć, tu można się bawić, tu można spędzać wolny czas – mówił.

Głównym zamysłem parku jest interakcja, aktywna nauka, a także wypoczynek i rozrywka. Ta część sztolni (otwarcie całości przewidziano w przyszłym roku) powstała przede wszystkim z myślą o rodzinach z dziećmi oraz zorganizowanych grupach szkolnych.

Pod ziemią można zapoznać się z prezentacją górnictwa z lat 70. XX wieku w różnych strefach tematycznych. Zrobiono to przy pomocy multimediów i działających maszyn górniczych. Atrakcją jest m.in. przejazd kolejką szynową typu karlik.

Dla najmłodszych przygotowano podziemno-naziemną BajtelGrubę, czyli zabawkową minikopalnię z ruchomymi urządzeniami obsługiwanymi przez dzieci. Dzięki temu mogą one wcielić się w zawód górnika i skorzystać z interaktywnych "maszyn". Wśród ciekawostek są śruba Archimedesa, słoneczna zapalniczka, system zapór wodnych i wodospadów, pompa wodna i spory labirynt.

Tuż obok Parku 12C, przy współpracy z Fundacją Techniki Wojskowej - Mała Armia "Grupa Śląsk", powstaje Park Techniki Wojskowej, w którym będzie można podziwiać interesujące eksponaty wojskowe. Jego otwarcie przewidziano do końca czerwca.

Pierwsi turyści odwiedzą Park 12 C już jutro podczas "Industriady" – Święta Szlaku Zabytków Techniki. Odtąd będzie on dostępny do zwiedzania codziennie od 8.00 do 20.00. Cena biletu obejmuje wszystkie atrakcje.

Czytaj także: Park u Królowej Luizy.

Karlikiem u Królowej Luizy   Atrakcje naziemnej części parku Klaudia Cwołek /Foto Gość