Owoce będą w lipcu

Grażyna Leja

publikacja 30.05.2016 01:30

Kolejny krok w przygotowaniach do ŚDM. Tym razem młodzież diecezji gliwickiej odwiedziła swoich rówieśników na Węgrzech!

Owoce będą w lipcu Tym razem Węgrzy gościli Polaków u siebie. Ponowne spotkanie w lipcu w Krakowie, a wcześniej w Gliwicach Grażyna Leja

Pierwsze spotkanie przedstawicieli diecezji gliwickiej i ostrzyhomsko-budapeszteńskiej miało miejsce w kwietniu. Wtedy to delegacja węgierska odwiedziła Gliwice, żeby zapoznać się z miejscem, w którym przebywać będą w lipcu pielgrzymi, oraz by ustalić szczegóły współpracy. Już wtedy wolontariusze Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży otrzymali zaproszenie na rewizytę.

Grupa młodzieży wybrała się do Esztergomu, w którym znajduje się bazylika św. Wojciecha, będąca siedzibą prymasa Węgier. Z okazji święta poświęconego św. Albertowi Chmielewskiemu do miasta przyjechali młodzi, którzy wybierają się w lipcu do Polski. Przybyli zarówno ci, którzy będą uczestniczyć w Dniach w Diecezji, jak i te osoby, które pojadą bezpośrednio na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa.

W spotkaniu, które poprowadzili s. Rita Vig i ks. Emanuel Lejten, brało udział około stu Węgrów. W jego organizację zaangażowani byli także klerycy z seminarium w Esztergomie.

Program dnia był bardzo napięty. Rozpoczęło go powitanie gości z Polski oraz nauka hymnu ŚDM w języku węgierskim. Następnie przybliżono sylwetkę brata Alberta. Młodzież brała również udział w spotkaniach warsztatowych, gdzie - pracując w grupach - wspólnie zastanawiała się nad Obliczem Jezusa.

Owoce będą w lipcu   Praca w grupach Grażyna Leja Okazało się, że bariera językowa nie stanowi problemu i przedstawiciele DDM Gliwice również aktywnie włączyli się w udział w katechezie. Po przerwie obiadowej nadszedł czas na prezentację naszej diecezji.

Młodzież z diecezji gliwickiej, wraz z ks. Adamem Fabiańczykiem, na początku uczyła rówieśników hymnu ŚDM po polsku. Następnie przedstawiła prezentację, w której wyjaśniała, dlaczego diecezja otrzymała nazwę Tarszisz, gdzie dokładnie leżą Gliwice, a także opowiadała o programie Dni w Diecezji. Poza tym zrelacjonowane zostały przygotowania na przyjęcie pielgrzymów i promowanie ŚDM w naszej diecezji.

Oficjalne spotkanie zakończyło się Mszą świętą. Nie był to jednak ostatni punkt w programie pobytu polskiej delegacji na Węgrzech. Kawa i miła rozmowa okazały się doskonałym sposobem na poznanie młodzieży, która przyjedzie do Polski w lipcu. Przy okazji można było odpowiedzieć na pytania związane z organizacją pobytu Węgrów w Polsce.

Spotkanie pozostawiło bardzo miłe wrażenie zarówno wśród polskich przedstawicieli, jak i wśród młodzieży węgierskiej. Owoce tej współpracy zostaną zebrane już za dwa miesiące.

Zobacz fotorelację z pobytu na Węgrzech w GALERII ZDJĘĆ.