Akt odwagi naszych poprzedników

Mira Fiutak

publikacja 03.05.2016 17:25

- Ten dzień, 3 maja, od 225 lat buduje naszą świadomość osadzoną na bardzo mocnym fundamencie - powiedział bp Jan Kopiec w gliwickiej katedrze.

Akt odwagi naszych poprzedników Modlitwie za ojczyznę w katedrze przewodniczył bp Jan Kopiec Mira Fiutak /Foto Gość

Uroczystości 3 maja w Gliwicach rozpoczęły się Eucharystią za ojczyznę. W gliwickiej katedrze obecni byli na niej przedstawiciele władz samorządowych, wojska, a przed ołtarzem stanęły liczne poczty sztandarowe. Wszyscy zebrani uczestniczyli w odnowieniu ślubowania jasnogórskiego, ponowionego po 50 latach milenijnego aktu zawierzenia Matce Najświętszej.

– Jestem przekonany, że to dzisiejsze spotkanie będzie z pożytkiem dla nas, pamiętających o ojczyźnie, która jest naszym wspólnym domem, i o tych, którzy noszą ciężar odpowiedzialności za losy narodu i państwa – powiedział bp Kopiec, który przewodniczył Eucharystii za ojczyznę. – Wpatrzeni w przykład tych odważnych ludzi sprzed 225 lat, pamiętajmy o tych, którzy dzisiaj tę odpowiedzialność na sobie noszą. Wspierajmy wszelkie dobre zamysły naszą życzliwością, kompetencjami i otwartością na każde dobro.

Biskup gliwicki podkreślił, że w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja odwołujemy się do naszej dojrzałości jako społeczeństwa i państwa, wyrażającej się w zgodzie na określone prawa, które nie wiążą się tylko z zaspokojeniem partykularnych i bieżących interesów. Dającej podstawę do budowania na mocnym, solidnym fundamencie.

Akt odwagi naszych poprzedników   W katedrze stanęły liczne poczty sztandarowe Mira Fiutak /Foto Gość – Odwołujemy się dzisiaj do tego aktu odwagi naszych poprzedników. Wiemy, że był to nie tyle akt rozpaczy, chociaż było już po pierwszym rozbiorze, a pomruki, które prowadziły do drugiego, już się odzywały. Ale był to akt znalezienia w tym narodzie – podzielonym, skłóconym, ścierającym się – ratunku, który by łączył wszystkich – przypomniał biskup gliwicki. – Konstytucja odwołuje się zawsze do najważniejszych, fundamentalnych praw. Ale jest to tylko punkt wyjścia do dalszego budowania. Wszyscy wiemy, że na najpiękniejszym fundamencie można postawić słabe elementy budowli – zauważył.

W tym roku tę ważną rocznicę obchodzimy w szczególnym czasie 1050. rocznicy chrztu Polski, trwającym Roku Miłosierdzia, w oczekiwaniu na Światowe Dni Młodzieży i wizytę papieża Franciszka. Odnosząc się do początków chrześcijaństwa naszego państwa i uchwalenia Konstytucji 3 Maja, biskup gliwicki postawił pytania: czy ten fundament traktujemy jako zobowiązanie dla siebie i czy on nas formuje, czy kształtuje naszą uczciwość?

Po modlitwie w katedrze nastąpił przemarsz na pl. Krakowski, gdzie odbyły się uroczystości patriotyczne.

Akt odwagi naszych poprzedników   Uroczystość na pl. Krakowskim Mira Fiutak /Foto Gość