Zrób o tym film

mf

publikacja 21.04.2016 15:41

Co wydarzyło się w 966 roku i jak o tym opowiedzieć? Można przygotować film fabularny, dokument czy nawet teledysk.

Zrób o tym film Organizatorzy czekają na filmy uczniów opowiadające o chrzcie i początkach państwa polskiego Aleksander Smoliński

W Śląskim Konkursie Filmowym „1050. rocznica chrztu Polski i początki polskiej państwowości” mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Na przygotowanie prac został jeszcze miesiąc.

Jego organizatorzy chcą zaakcentować, że było to również ważne wydarzenie państwowotwórcze. – Chrzest to była decyzja o tym, w jakiej sferze kulturowej i mentalnościowej chcemy być. Bardzo brzemienna w skutki, w tym wypadku błogosławione. Wszystkie twory państwowe w naszym rejonie, które nie przyjęły chrześcijaństwa, upadły. Ci, którzy je przyjęli, przeżyli – podkreśla ks. Artur Sepioło, dyrektor Sekcji ds. Nowej Ewangelizacji gliwickiej kurii, jednego z organizatorów konkursu.

– Chrzest nie był tylko religijnym wydarzeniem, związanym z jednym człowiekiem, ale takim, które stworzyło nową rzeczywistość, również kulturowo-polityczno-socjalną. To, oczywiście, wiązało się z konsekwencjami cywilizacyjnymi. Nie można oddzielić początków i tworzenia państwowości polskiej od tego wydarzenia – wyjaśnia. Liczy na to, że wybrzmi to w pracach filmowych uczniów.

Organizatorzy chcą zachęcić młodzież do kreatywności, szukania własnych dróg i form wypowiedzi. Gatunek filmowy jest dowolny, może to być fabuła, dokument, teledysk, animacja, prezentacja multimedialna. Czas trwania do 10 minut.

Prace zapisane w formacie zgodnym z DVD-Video można przesyłać do 20 maja na płytach DVD, w formatach umożliwiającym odtwarzanie z odtwarzacza DVD/Divie. Można również przesłać elektronicznie adres linku do ściągnięcia z serwera lub linku internetowego, np. na YouTube. Do tego należy dołączyć formularz zgłoszeniowy - e-mail: tadekpolomski@gmail.com.

Konkurs organizują Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach, Sekcja ds. Nowej Ewangelizacji gliwickiej kurii, Centrum Kultury „Zamek w Toszku” i Merida Polska. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.mdk.gliwice.pl, tam też do 27 maja zostanie zamieszczona lista filmów zakwalifikowanych do finału.

Finał odbędzie się 7 czerwca na zamku w Toszku. Tam zaprezentowane zostaną najlepsze prace konkursowe. Spotkanie rozpocznie pokaz grupy rekonstrukcyjnej, a zakończy ognisko na dziedzińcu zamkowym.