Muzyka zburzonych murów

sz, mf

publikacja 10.04.2016 20:08

W kościele św. Andrzeja w Zabrzu wystąpił wrocławski chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Jako solistka zaśpiewała Magdalena Dynowska, a na pianinie i organach zagrał Piotr Rojek.

Muzyka zburzonych murów   Występ chóru Synagogi pod Białym Bocianem w kościele św. Andrzeja w Zabrzu Szymon Zmarlicki /Foto Gość Koncert pt. „Pieśń, która zamilkła – muzyka zburzonych synagog” został zorganizowany przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Konsulat RFN w Opolu.

- To, że dzisiaj my, Polacy i Niemcy, w katolickim kościele będziemy przysłuchiwać się żydowskim pieśniom jest symboliczne dla tego, co chcemy dziś osiągnąć w Europie - mówiła przed rozpoczęciem występu Sabine Haake, konsul niemiecki w Opolu.

Dyrygent S. Rybarczyk na początku koncertu wyjaśniał, że z powodu obecności kobiet chór nie może występować w każdej synagodze, a jedynie w nieortodoksyjnych. Także nie wszyscy kantorzy chcą współpracować z chórem.

Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu to jedyny profesjonalny chór synagogalny w Polsce. Powstał 20 lat temu z inicjatywy obecnego dyrygenta oraz studentów i absolwentów wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Chór towarzyszy nabożeństwom podczas świąt żydowskich i innych uroczystości w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

- Nasza główną misją jest odkrycie na nowo śpiewu zamordowanych synagog - tłumaczy S. Rybarczyk. - Nagle okazało się, że nie tylko w Polsce, ale również w Czechach, na Słowacji, w Niemczech czy na Ukrainie społeczność żydowska zniknęła, a wraz z nią kultura, synagogi, rabini, zniknęły elementy codziennego życia - opowiadał.

Zespół występuje w kraju i za granicą, koncertował z najsławniejszymi kantorami świata. W jego wykonaniu można usłyszeć utwory kompozytorów żydowskich, ale głównie muzykę synagogalną. Popularyzuje pieśni wybitnego kantora Moritza Deutscha, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego.

Brał udział m.in. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu „Wratislavia Cantans”, a także w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz. Zespół współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Żydowskiej w Hanowerze.

W roku 2005 roku chór razem z Polsko-Niemiecką Młodą Filharmonią Dolny Śląsk i kantorem Josephem Malovanym wystąpił na Parieserplatz w Berlinie podczas uroczystości odsłonięcia pomnika dla Zamordowanych Żydów Europy. W swoim dorobku płytowym ma też m.in. udział w nagraniu z Justyną Steczkowską i Mateuszem Pospieszalskim płyty „Alkimja” z tradycyjnymi pieśniami żydowskimi.