Nie czekajcie na innych, macie potężną siłę

Mira Fiutak

publikacja 06.01.2016 18:09

- Tyle osób jest dzisiaj na orszakach. Macie potężną siłę. Zmieniajcie Polskę, swoje miasta, wszystkie miejsca, w których jesteście - apelował ks. Artur Sepioło do zebranych na gliwickim rynku.

Nie czekajcie na innych, macie potężną siłę   Gliwicki rynek zapełnił się uczestnikami Orszaku Trzech Króli Mira Fiutak / Foto Gość

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, po raz ósmy ulicami miast przeszły orszaki Trzech Króli. W diecezji gliwickiej pochody odbyły się w sześciu miastach. W Gliwicach, Zabrzu, Bytomiu i Pyskowicach zorganizowała je Sekcji ds. Nowej Ewangelizacji gliwickiej kurii razem z Urzędami Miejskimi.

Pochody przeszły w 420 polskich miejscowościach, a także w wielu na świecie. - W tylu miejscach równolegle katolicy pojawili się na ulicach, na rynkach, na placach, wokół kościołów. Oznacza to, że coraz bardziej czujemy się u siebie. Czujemy się gospodarzami tych miejsc i rzeczywistości, w której żyjemy – mówił do uczestników gliwickiego orszaku ks. Artur Sepioło, dyrektor Sekcji ds. Nowej Ewangelizacji.

Trzy nurty – w kolorze czerwonym, niebieskim i żółtym – spotkały się przy ratuszu, gdzie ustawiona jest szopka. Kiedy plac się zapełnił, wszyscy zwracając się w kierunku stajenki, zdjęli korony z głów i pokłonili się przed Tym, dla którego przyszli.

Nie czekajcie na innych, macie potężną siłę   Tyle osób jest dzisiaj na orszakach. To jest potężna siła - mówił w Gliwicach ks. Artur Sepioło Mira Fiutak / Foto Gość Ze sceny ustawionej na rynku ks. Artur Sepioło przypomniał, że wkrótce będziemy obchodzić 1050 rocznicę chrztu Polski. – Przez ponad tysiąc lat jako wierzący, chrześcijanie budowaliśmy tę rzeczywistość, w której dziś żyjemy. Kiedy Pan Jezus przyszedł na ziemię, to również po to, żeby nam powiedzieć: „zmieniajcie tę ziemię na lepsze”. To też przesłanie dla nas. Nie czekajcie na innych. Macie potężną siłę – zauważył. 

Nie podsumowano jeszcze tegorocznego orszaku, ale we wszystkie miejsca, gdzie odbyły pochody – według szacunków organizatorów rozesłano 1,4 miliona orszakowych naklejek. – Tyle osób jest dzisiaj na orszakach. To jest potężna siła. Zmieniajcie Polskę, zmieniajcie swoje miasto, miejsca pracy, wszystkie miejsca, w których jesteście – apelował ks. Sepioło.

Zachęcał do rzetelnej i uczciwej pracy. - Niech ksiądz mówi lepsze kazania i dba o parafię, nauczyciele o najwyższe wartości w szkole, uczniowie o rzetelne podejście do nauki. Niech Polska będzie coraz bardziej gospodarna i coraz bardziej chrześcijańska. Wy wprowadzajcie te zmiany, bo macie siłę. Pasterze pewnie też myśleli: co my możemy. A okazało się, że to oni, prości ludzie, mają przynieść światu najwspanialszą nowinę: „Bóg jest z wami, nie bójcie się”. Możecie zmieniać ten świat. Jesteście u siebie, więc zmieniajcie – mówił do zebranych pod sceną w Gliwicach.

Równolegle z gliwickim, orszaki Trzech Króli – organizowane przez Sekcji ds. Nowej Ewangelizacji  - przeszły też w Zabrzu, Bytomiu i Pyskowicach.