W bliskości Boga i drugiego człowieka

ana

publikacja 20.12.2015 22:19

Rok Jubileuszowy bł. Karola de Foucauld już rozpoczęty.

W bliskości Boga i drugiego człowieka Z Niemiec do Opola przyjechał mały brat Wolfgang (po prawej) Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W czym wyraża się duchowość Nazaretu, którą żył bł. Karol de Foucauld? Jak w codzienności realizują ją mali bracia Jezusa i małe siostry Jezusa? Niesamowicie prosto i wymownie opowiedział na to pytanie mały brat Wolfgang z Niemiec. Stając najpierw przy relikwiarzu i ikonie bł. Karola de Foucauld, mówił o znaczeniu modlitwy, codziennej porannej prośby, by w obecności Jezusa żyć, by obecnością Jezusa być napełnionym. To moment startu, ale przeczytajcie, co działo się dalej.

Brat Wolfgang, razem z klerykiem, który był niemiecko-polskim tłumaczem, zaczął chodzić po auli. Wyjaśniał, że teraz – jako emeryt – nie musi iść do pracy, ale idzie do osiedlowego sklepu. Tam dostrzega kobietę, która mocuje się z czterema siatkami. Podchodzi do niej i proponuje, że jej pomoże. Ona się zgadza. Ruszają w drogę do jej domu. On niesie dwie torby i ona dwie. Po drodze spotykają kilku młodych Turków, a brat Wolfgang życzliwie i radośnie do nich zagaduje po turecku. Zdziwiona kobieta pyta: „To pan zna turecki?”. Odpowiada jej, że to przecież normalne, skoro w tej dzielnicy żyje wielu Turków. Podobnie się dzieje, gdy spotykają Włoszkę, a później emigranta z Dominikany. Gdy dochodzą do domu kobiety, ona zwierza się, że jest z Kosowa i następnie uczy brata Wolfganga kilku słów w swoim języku, zaprzyjaźniają się. – To jest mój Nazaret – tłumaczy z uśmiechem o. Wolfgang, który przez 20 lat pracował pod ziemią – jako górnik, wiele lat spędził też wśród muzułmanów, a co również interesujące – urodził się w Opolu.

Żyć w bliskości Boga, jednocześnie żyjąc w bliskości drugiego człowieka. Właśnie to dzieje się w życiu tych, którzy odkryli wezwanie, by po śladach bł. Karola de Foucauld iść drogą duchowości Nazaretu, czerpiąc ze wzoru pozostawionego przez Jezusa, który przez 30 lat w Nazarecie prowadził życie ukryte, proste, wypełnione pracą.

W bliskości Boga i drugiego człowieka   Bp Andrzej Czaja poprowadził modlitwę na rozpoczęcie Roku bł. Karola de Foucauld Anna Kwaśnicka /Foto Gość Ogólnopolska inauguracja Roku Jubileuszowego bł. Karola de Foucauld, ogłoszonego z okazji zbliżającej się 100. rocznicy jego śmierci, odbyła się w 4. niedzielę Adwentu (20 grudnia) w Opolu. Uroczystość, w której wzięli udział mali bracia Jezusa: Filip, Wolfgang i Andrzej, małe siostry Jezusa (których było znacznie więcej niż braci, więc wszystkich z imienia nie wymienię), a także członkowie wspólnot świeckich, kleryckich i kapłańskich, m.in. z Wrocławia, Krakowa, Częstochowy, Szczecina czy Warszawy, rozpoczęła się w kościele seminaryjnym adoracją Najświętszego Sakramentu – Litanią do bł. Karola de Foucauld i trwaniem w ciszy przed Panem. Na zakończenie wspólnie odmówiono modlitwę oddania, ułożoną przez brata Karola.

Eucharystii rozpoczynającej obchody Roku bł. Karola, które wpisują się w nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja. – Witam wielką rodzinę małych sióstr i małych braci, duchowych synów i duchowe córki bł. Karola de Foucauld. W czas tej świętej liturgii chcemy dziękować Bogu za bł. brata Karola, za świadectwo jego życia i za to, jak ono owocuje w dzisiejszym świecie. Chcemy prosić o dobre owocowanie Roku bł. Karola de Foucauld, chcemy dla was, duchowych synów i córek, upraszać potrzebne łaski dobrego rozeznania swojego charyzmatu, rozeznania, jak jeszcze lepiej duchowość Nazaretu rozwijać w sobie i pośród siebie, i jak ją przebić w dzisiejszym świecie – podkreślał bp Czaja, a wskazując na cztery świece płonące na adwentowym wieńcu, podkreślał: – To czytelny znak, że już bardzo blisko doroczny obchód wielkiej tajemnicy narodzin Jezusa, zamieszkania Boga pośród nas. Ale my wiemy, że dostęp stale do tej tajemnicy bliskości Pana pośród nas mamy stale.

W prezbiterium ustawiona została ikona brata Karola, napisana przez kleryków z Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu, a obok niej relikwie, które 3 grudnia przez duchową rodzinę brata Karola zostały wypożyczone z Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Jest to cząstka całunu ze śladami krwi, w który od 1916 do 1929 roku owinięte było ciało brata Karola. Przez cały rok relikwiarz będzie przekazywany z diecezji do diecezji, by gościć we wspólnotach, parafiach, seminariach duchownych, klasztorach i w domach prywatnych, wszędzie tam, gdzie żyją osoby pociągnięte duchowością Nazaretu, zainspirowaną życiem brata Karola.

W bliskości Boga i drugiego człowieka   Brat Karol był wierny codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Tę formę trwania w bliskości Jezusa bardzo cenią również mali bracia i małe siostry Anna Kwaśnicka /Foto Gość Jako motto Roku bł. Karola wybrane zostały słowa z 25. rozdziału Ewangelii św. Mateusza: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. – Są to słowa Jezusa, które mocno potrząsnęły życiem brata Karola – podkreśla mała siostra Kasia.

Co będzie się działo w roku jubileuszowym? – Wydajemy nowennę do brata Karola, którą chcemy odmawiać 1. dnia każdego miesiąca od marca do grudnia. W nocy z 15 na 16 września odbędzie się czuwanie na Jasnej Górze. Planujemy rekolekcje dla świeckich i dla małych braci i małych sióstr, które w Koszalinie zgodził się poprowadzić bp Dajczak. Planujemy też pielgrzymkę autokarową po Europie śladami brata Karola – wylicza s. Kasia.

Jubileuszowy czas zakończy się sesją o bracie Karolu, która w Dużym Domu we Wrocławiu odbędzie się od 2 do 4 grudnia 2016 roku.

Informacje o planowanych wydarzeniach będą zamieszczane na stronie: malybrat.opole.pl.

Więcej o duchowej rodzinie bł. Karola de Foucauld, która spotkała się w Opolu na inauguracji roku jubileuszowego, Czytelnicy znajdą w „Gościu Opolskim” nr 1/2016.