Diecezja gliwicka ma diakona stałego

Szymon Zmarlicki

publikacja 07.11.2015 18:27

Diecezja gliwicka ma pierwszego diakona stałego! Marek Czogalik przyjął święcenia w kościele pw. św. Anny w Babicach z rąk bp. Jana Kopca.

Diecezja gliwicka ma diakona stałego Litania do Wszystkich Świętych przed nałożeniem rąk na wyświęcanego diakona stałego Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Mszę świętą koncelebrowało wielu kapłanów, w tym proboszczowie – obecny oraz były – parafii św. Anny w Babicach, ks. Jarosław Buchenfeld i ks. Bogdan Kicinger. Asystował również bp senior Jan Wieczorek.

Obrzęd udzielenia święceń rozpoczął się po błogosławieństwie księgą Ewangelii. Ks. Jarosław Buchenfeld wezwał kandydata przed ołtarz, by przedstawić go biskupowi i poświadczyć, że jest godny święceń. Następnie bp Jan Kopiec w specjalnej formule przybliżył wiernym ideę diakonatu i wymienił obowiązki, jakie będzie wypełniał przyszły diakon.

"Umocniony darem Ducha Świętego, będzie pomagać biskupowi i jego prezbiterom w posłudze słowa, ołtarza i miłości, okazując się sługą wszystkich. Jako sługa ołtarza będzie głosić Ewangelię, przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską. Oprócz tego, na polecenie biskupa, będzie mógł głosić kazania i przekazywać Bożą naukę wierzącym i niewierzącym, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu związków małżeńskich oraz je błogosławić, nosić Wiatyk do ciężko chorych i przewodniczyć obrzędom pogrzebu" – odczytał biskup. "Wypełniając chętnie wolę Bożą, w duchu miłości służ z radością Bogu i ludziom" – powiedział dalej.

W kolejnej części liturgii święceń Marek Czogalik złożył przyrzeczenie wierności służbie Kościołowi oraz posłuszeństwa biskupowi. Następnie wierni, klęcząc, wyśpiewali błagalną Litanię do Wszystkich Świętych, po której biskupi Jan Kopiec oraz Jan Wieczorek kolejno nałożyli na wybranego ręce.

Diecezja gliwicka ma diakona stałego Po przyjęciu święceń diakon Marek Czogalik asystował przy ołtarzu podczas sprawowania Eucharystii Szymon Zmarlicki /Foto Gość Po modlitwie święceń odśpiewanej przez bp. Jana Kopca na melodię prefacji oraz uroczystym trzykrotnym "Amen!" nowo wyświęcony diakon otrzymał szaty liturgiczne – stułę i kapę – oraz księgę Ewangelii. W dalszej części Mszy świętej Marek Czogalik mógł już asystować kapłanom przy ołtarzu oraz rozdzielał wiernym Komunię.

– Dobremu Bogu dzięki niech będą za to, że raczył powołać mnie na współpracownika w winnicy Jego mistycznego Ciała – powiedział na zakończenie Eucharystii diakon Marek Czogalik. Dziękował również za wsparcie biskupowi, rodzinie, kapłanom parafii w Babicach i tym wszystkim, którzy utwierdzali go w przygotowaniach do podjęcia posługi diakona stałego.

Marek Czogalik ma żonę Kornelię i dwoje dzieci: Hania jest studentką I roku polonistyki, a Paweł uczniem II klasy liceum. Obecnie pracuje jako katecheta w trzech przedszkolach i w szkołach podstawowych w Budziskach (na zastępstwie) i Babicach. Od 21 lat jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. W dniu święceń został 17. diakonem stałym w Polsce. ​

Przeczytaj także:

Niby nic, a jednak wiele się zmieni

Rozmowę z Markiem Czogalikiem o drodze do przyjęcia święceń i o tym, jak będzie wyglądała jego posługa, publikujemy w najnowszym numerze "Gościa Gliwickiego" na 8 listopada oraz w e-wydaniu.