Drzwi zostały ponownie otwarte

Klaudia Cwołek

publikacja 25.10.2015 00:55

- Taki dom jak ten, piękny, oddany Bogu na własność, zmusza nas, zobowiązuje nas, byśmy Bogu zawsze oddawali pierwsze miejsce i Boga słuchali, co On ma nam do powiedzenia - mówił bp Jak Kopiec podczas konsekracji kościoła św. Jacka w Gliwicach-Sośnicy.

Drzwi zostały ponownie otwarte Ks. proboszcz Krzysztof Śmigiera otwiera drzwi kościoła Klaudia Cwołek /Foto Gość

Uroczystość odbyła się 24 października, po wielu miesiącach przygotowań, których zwieńczeniem były pierwsze w parafii Misje Święte i ewangelizacja w szkołach i domach.

Wśród wielu zaproszonych gości obecny był bp Gerard Kusz, który dwanaście lat temu zainicjował tu duszpasterstwo i wielokrotnie odwiedzał tę parafię.

– Obrzęd konsekracji kościoła to jeden z najbardziej uroczystych obrzędów liturgii Kościoła – mówił we wprowadzeniu ks. Krzysztof Konieczny, ceremoniarz diecezjalny.

Liturgia ta składa się z czterech części.

Rozpoczęła się od uroczystego otwarcia drzwi pustego kościoła, mimo że wcześniej był on już użytkowany. W tym czasie wszyscy czekali na zewnątrz. Najbardziej charakterystyczne dla obrzędu konsekracji są: śpiew Litanii do Wszystkich Świętych, złożenie w ołtarzu relikwii świętych męczenników, modlitwa poświęcenia kościoła, namaszczenie ołtarza i ścian, okadzenie ołtarza, kościoła i wszystkich zgromadzonych, przybranie ołtarza oraz oświetlenie ołtarza i całego kościoła.

Drzwi zostały ponownie otwarte   Bp Jan Kopiec namaszcza nowy kamienny ołtarz Klaudia Cwołek /Foto Gość W homilii bp Jan Kopiec zachęcał do wyciszenia i pokory wobec świętego miejsca i przypomniał wyrzut samego Chrystusa, by ze świątyni nie robić targowiska.

– Na ludzkie sprawy jest tyle innych miejsc na tym świecie, gdzie można mówić o polityce, o finansach, o gospodarce, o partiach politycznych, o wszystkim innym. Jest tyle innych miejsc, ale nie kościół, nie świątynia, nie miejsce Bogu na własność oddane – mówił. – Bo nie możemy odgrywać tylko pewnej teatralnej roli, że Bogu dzisiaj oddajemy ten dom, a potem czynimy z niego miejsce naszych ludzkich atrakcji.

Na zakończenie liturgii życzył, by św. Jacek, patron kościoła i parafialnej wspólnoty, prowadził tak, jak to czynił wobec ludu śląskiego 800 lat temu.

W dniu konsekracji kościoła Eucharystia była sprawowana po raz pierwszy na nowym kamiennym ołtarzu i po raz pierwszy Słowo Boże czytane było z nowej ambonki. Podczas misternie przygotowanej liturgii po raz pierwszy też zostały wykonane śpiewy towarzyszące najważniejszym momentom obrzędu konsekracji, które skomponował i opracował Bogdan Stępień, organista parafii katedralnej w Gliwicach. Śpiewy prowadziła schola gregoriańska pod dyrekcją ks. Adama Kozaka, a na organach grał Krzysztof Kotoński.

Drzwi zostały ponownie otwarte   Bp Jan Kopiec namaścił ściany kościoła w czterech miejscach, znacząc olejem Krzyżma cztery krzyże Klaudia Cwołek /Foto Gość Budowa kościoła św. Jacka w Sośnicy rozpoczęła się siedemnaście lat temu, po bardzo wielu latach przymiarek i przygotowań.

Parafia została tu erygowana w 2003 roku, a pierwszym proboszczem został ks. Krzysztof Śmigiera, który dokończył dzieła, zapoczątkowanego przez poprzedników.

Kościół i plebanię zaprojektowali architekci: Jacek Zimosz i Jerzy Nowak, a projekt całego wystroju prezbiterium wraz z ołtarzem , amboną i chrzcielnicą wykonał prof. Jan Rabiej.

W niedzielę, 25 października o 16.30, odbędzie się tutaj koncert dziękczynny za konsekrację kościoła.

Więcej o kościele i parafii oraz wywiad z proboszczem w 43. numerze Gościa Gliwickiego na niedzielę 24 października. 

Drzwi zostały ponownie otwarte   Uroczystość konsekracji zgromadziła parafian, gości i przyjaciół Klaudia Cwołek /Foto Gość