Perła św. Jacka

Mira Fiutak

publikacja 19.06.2015 09:00

Dawni mieszkańcy Rozbarku zostawili nam piękny spadek, monumentalny kościół, znak ich wiary i hojności – zauważa ks. Tadeusz Paluch, proboszcz parafii św. Jacka.

Perła św. Jacka W jubileuszowym logo wykorzystano motyw dawnej pieczęci Mira Fiutak /Foto Gość

W przeszklonej ścianie nowoczesnego Centrum im. Ks. G. G. Gorczyckiego odbija się architektura kościoła zbudowanego przed wiekiem. Na wystawionej fotografii pani Otylia Kroczek w czerwonej rozbarskiej chuście, a przed nią rodzinne zdjęcie, z którego spogląda kilkuletnia jasnowłosa dziewczynka. Obie fotografie dzieli prawie wiek. Zawarta w nich jest historia rodziny i historia Rozbarku wczoraj i dziś.

Zarówno kościół, jak i parafia św. Jacka w Bytomiu na Rozbarku, gdzie jak przekazuje tradycja głosił kazania św. Jacek, mają sto lat. Kościół był konsekrowany 8 kwietnia 1915 r., a parafia ustanowiona 1 lipca tego samego roku. Wcześniej Rozbark należał do parafii mariackiej. Budowę zainicjował ówczesny jej proboszcz ks. Emanuel Buchwald. – Przypuszczam jednak, że pragnienie i dążenie do tego, żeby mieć kościół, musiało być w samej wspólnocie rozbarskiej – mówi ks. Tadeusz Paluch.

Tradycja podaje, że nauczanie św. Jacka. związane było z różańcem. Do tego faktu nawiązują polichromie w kościele autorstwa Otto Kowalewskiego, przedstawiają 15 tajemnic, w prezbiterium znalazła się scena ukoronowania Matki Bożej. – Bo to, co na Rozbarku jest trwałe i niesione przez wieki, to lekcja różańca świętego, którą św. Jacek miał tutaj dać przez swoją ewangelizację – wyjaśnia proboszcz.

Perła św. Jacka   Na fotografii wystawionej w Centrum im. Ks. G. G. Gorczyckiego nieżyjąca już dziś mieszkanka Rozbarku, pani Otylia Kroczek Mira Fiutak /Foto Gość Przy kościele powstał Ogród Różańcowy – 20 stacji zaprojektowanych przez Annę Szadkowską, która jest diecezjalnym konserwatorem zabytków. Każda opatrzona fragmentem Słowa Bożego. Umieszczone w ogrodzie białe kule, wieczorem podświetlone, nawiązują do podania o św. Jacku, któremu podczas nauczania rozsypały się koraliki różańca i odtąd znajdowano tu kamyczki nazywane „perłami św. Jacka”. Jest też figura świętego i Matki Bożej Jackowej, wykonana na wzór tej, która znajduje się w Przemyślu. Całą przestrzeń wokół kościoła zaprojektował bytomski architekt Przemo Łukasik.

– Przypominamy przeszłość, ale nie jako konserwowanie tego, co było, a inspirację do nowych działań – mówi ks. Paluch. – Rozbark to matecznik stroju śląskiego, który tutaj się rodził. Co świadczy o tym, że była tu silna grupa społeczna, która potrafiła narzucić stylistykę ubioru innym – podkreśla. Od kilku lat w Wielką Sobotę na poświęcenie pokarmów do kościoła wierni zapraszani są w strojach rozbarskich. Z roku na rok jest ich coraz więcej, przyjeżdżają z różnych zakątków Śląska.

Na Rozbarku urodził się ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki, wybitny polski kompozytor okresu baroku. Organiści parafii św. Jacka dbają o podtrzymanie tej dobrej tradycji muzycznej. Nikołaj Kostow specjalnie na stulecie skomponował „Missa Jubilea”.

Więcej o jubileuszu kościoła św. Jacka w najnowszym wydaniu gliwickiego „Gościa”. Relację z uroczystości znajdziesz TUTAJ.