O wielowymiarowej miłości

Agnieszka Kliks-Pudlik

publikacja 24.05.2015 10:46

– Najprościej można powiedzieć, że spektakl opowiada o miłości, ale miłości skomplikowanej, trudnej i wymagającej – podkreśla reżyser Maciej Omylak.

O wielowymiarowej miłości Nowy spektakl Teatru Karola oparty jest na dramacie Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera” Agnieszka Kliks-Pudlik

Przedstawienie „Medytacja o sakramencie małżeństwa”, którego premiera odbędzie się 24 maja, oparte jest na dramacie Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”. W tekście opisane są historie trzech par: Teresy i Andrzeja, Anny i Stefana oraz ich dzieci – Moniki i Krzysztofa. Mimo iż oryginalny tekst został napisany w 1960 roku, to z ówczesnymi problemami borykają się także współcześni ludzie.

W pierwszej części widzowie poznają małżeństwo Teresy i Andrzeja, który zginął na wojnie. „Dzisiaj już nie ma wojen, ale młodzi ludzie giną w wypadkach czy z powodu chorób np. raka” - mówi Maciej Omylak i dodaje, że synowi bohaterów – Krzysztofowi – brakuje ojca. „On się nie miał od kogo nauczyć kochać i jak być mężczyzną” – wyjaśnia Omylak.

Z problemami drugiego małżeństwa, jak mówi reżyser, boryka się także wielu współczesnych ludzi. „Stefan w życiu swojej żony jest nieobecny. Anna ma córkę i to w niej szuka oparcia, a jednocześnie przelewa na córkę całą swoją gorycz. Potem Monika w relacjach z Krzysztofem ma to samo: ma obraz ojca, który był jaki był, i matki, która była nieszczęśliwa w tym małżeństwie. Monika sama staje wobec dużego problemu, że musi zacząć swoje życie z mężczyzną, a całe życie słyszała o mężczyznach złe rzeczy” – mówi reżyser.

Maciej Omylak zaznacza, że młodym ludziom czasem ciąży życie ich rodziców. „Możemy to dzisiaj zaobserwować, kiedy coraz częściej ludzie pochodzą z porozbijanych rodzin; to zostawia w ich sercu ranę” – mówi reżyser.

Podkreśla również, że oryginalny tekst został napisany „przez człowieka, który bardzo dobrze znał ludzi i wiedział, jakie historie się między nimi dzieją”. „Wojtyła pokazuje, że rzeczywistość, tak jak miłość, jest wielowymiarowa i wymagająca” – dodaje Omylak.

Spektakl w reżyserii Macieja Omylaka i Agaty Wieczorek składa się z jednego aktu podzielonego na trzy części; całość trwa ok. 80 min. „Oryginalny tekst jest pisany pod teatr słowa; jest oparty na monologach, ale szukamy tu dramatyczności” – mówi Omylak.

W przedstawieniu zaprezentują się młodzi artyści – licealiści, wśród których trzy osoby pierwszy raz wystąpią na scenie. „Nie próbujemy udawać, że jesteśmy zawodowym teatrem, ale myślę, że w tej formie teatru, który jest młodzieżowy i amatorski to było duże wyzwanie” – podsumowuje Maciej Omylak.

Premiera spektaklu „Medytacja o sakramencie małżeństwa” w wykonaniu aktorów Teatru Karola odbędzie się dzisiaj,  24 maja o godz. 18 w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach. Wstęp wolny.