Studenci nie zmienili się, uczelnia całkowicie

Mira Fiutak

publikacja 21.05.2015 16:51

- Wasza uczelnia zajmuje trzecie miejsce w Polsce pod względem kształcenia ludzi sukcesu. Dzisiaj co dwunasty prezes firmy w Polsce to wasz absolwent - powiedziała premier Ewa Kopacz na uroczystości 70-lecia Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Studenci nie zmienili się, uczelnia całkowicie   Uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Śląskiej z okazji 70-lecia uczelni Mira Fiutak /Foto Gość

21 maja w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu uczelni. Oprócz premier Kopacz, wśród zaproszonych na uroczystość gości obecni byli m.in. prof. Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Marek Ratajczak, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, minister sprawiedliwości Borys Budka, wojewoda śląski Piotr Litwa i marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, a także przedstawiciele środowisk akademickich z rektorami i prorektorami uczelni.

Premier Kopacz powiedziała, że 70-letnia historia politechniki to tysiące jej absolwentów. - Młodych ludzi, którzy dzisiaj rozsławiają jej imię nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Są dobrą wizytówką tych, którzy tutaj przekazywali im swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Ta uczelnia może pochwalić się absolwentami, którzy tworzą nie tylko elitę intelektualną Śląska, ale są też wspaniałymi Polakami - powiedziała, wymieniając kilku jej absolwentów - prof. Jerzego Buzka, b. wicepremiera Janusza Steinhoffa i wojewodę Litwę.

Studenci nie zmienili się, uczelnia całkowicie   Wręczenie medali i odznaczeń zasłużonym pracownikom Politechniki Śląskiej Mira Fiutak /Foto Gość Przypomniała, że gliwicka politechnika należy do największych i najstarszych uczelni technicznych w kraju. A jej najlepszą wizytówką są ludzie - zarówno nauczyciele, jak i studenci. Nawiązała do wczorajszej uroczystości wręczenia dyplomów najzdolniejszym w kraju absolwentom uczelni, którzy odbędą staże w spółkach Skarbu Państwa. Wśród nich są dwaj absolwenci Politechniki Śląskiej, którzy będą mieli takie półroczne staże w Tauronie.

- 70 lat to tradycja długa i tradycja rozwojowa. W tym czasie wiele zmieniło się na tej uczelni. Rozwijała się i dalej rozwija pod względem badawczym, edukacyjnym i strukturalnym. Ciągle dostosowujemy się do otoczenia i warunków, w których przychodzi nam funkcjonować - mówił przed rozpoczęciem uroczystości prof. Andrzej Karbownik, rektor PŚ. Sam jest absolwentem tej uczelni sprzed 45 lat. - Przez ten czas uczelnia się zmieniła zdecydowanie. Z mojego, czyli ówczesnego studenta, punktu widzenia stała się wręcz uczelnią moich marzeń - dodał. Podkreślił, że uczelnia jest dziś miejscem bardzo współczesnym, nowoczesnym, zorganizowanym jak dobrze funkcjonująca wielka firma.

Prof. Buzek podkreślał, że PŚ może być dla jej absolwentów punktem odniesienia do wszystkiego, co robią w życiu. Przypomniał, że była swoistym tyglem, bo uczyli tu i studiowali ludzie z różnych stron. - Może to nam dało siłę, żeby potem w dorosłym życiu z łatwością otwierać się na innych. Odkrywaliśmy, że jesteśmy tacy sami, nawet jeśli mamy różną historię. To ogromna siła, ale ta uczelnia dala nam też ogromną wiedzę - powiedział prof. Buzek. - Młodzi ludzie, którzy tu dzisiaj studiują, są dokładnie tacy sami jak my, ale uczelnia zmieniła się całkowicie.

- Gliwice, ale też cały region byłyby zupełne inne, gdyby nie ta decyzja sprzed 70 lat i ciężka praca pokoleń profesorów, władz i pracowników uczelni - zauważył prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. - Oddziaływanie Politechniki Śląskiej jest znacznie szersze niż jedno miasto. Gdyby nie ta uczelnia, nasze miasta nie osiągnęłyby tego, co osiągnęły. Na pewno transformacja, szczególnie ostatnich lat, nie przebiegałaby tak korzystnie. Naszą przyszłością jest budowa gospodarki zbudowanej na wiedzy i to nie jest slogan, co widać tutaj - podsumował.

Studenci nie zmienili się, uczelnia całkowicie   - Ciągle dostosowujemy się do otoczenia i warunków, w których przychodzi nam funkcjonować - powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Andrzej Karbownik Mira Fiutak /Foto Gość W czasie uroczystości prof. Antoni Tajduś z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, do 2012 rektor tej uczelni, otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Śląskiej. Wręczone zostały też medale i odznaczenia zasłużonym pracownikom PŚ.

Z okazji jubileuszu przygotowana została wystawa „Politechnika Śląska dla gospodarki” i film „Politechnika Śląska. 70 lat tradycji”, prezentujące dokonania gliwickiej uczelni.

Wieczorem o godz. 18 w gliwickiej katedrze odprawiona została Msza św. w intencji pracowników i studentów politechniki.

Przez 70 lat mury tej czelni opuściło ponad 176 tys. absolwentów. Obecnie studiuje tu 25 tys. studentów. Na 15 wydziałach do wyboru mają ponad 50 kierunków i około 200 specjalności. Wydziały uczelni są w Gliwicach, Katowicach i Zabrzu. W jej strukturę weszły też w 2011 r. Instytut Fizyki - Centrum Naukowo-Dydaktyczne i Kolegium Języków Obcych, a w 2013 r. - Kolegium Pedagogiczne. Uczelnia zatrudnia ponad 3 tys. pracowników, w tym  ponad 1700 nauczycieli akademickich. Współpracuje z 218 zagranicznymi uczelniami partnerskimi.