Nie opuścił tego miasta

kc /gliwice.eu

publikacja 15.05.2015 15:09

Janusz Steinhoff został honorowym obywatelem Gliwic. Decyzję o nadaniu tytuły Rada Miasta podjęła jednogłośnie 14 maja.

Nie opuścił tego miasta Janusz Steinhoff Antoni Witwicki /gliwice.eu

„Janusz Steinhoff jest uznanym ekspertem i autorytetem w sprawach gospodarczych, szczególnie w zakresie przemysłu. Jego aktywność zawodowa i obywatelska cechuje się profesjonalizmem i dbałością o interes publiczny. Merytoryczne podejście do ważnych kwestii społeczno-gospodarczych oraz proponowane rozwiązania spraw wzbudzających kontrowersje wielokrotnie sprawiało, że jego głos był istotny dla pomyślnego rozstrzygnięcia wielu ważnych kwestii publicznych w tym także dotyczących bezpośrednio Gliwic" - czytamy w uzasadnieniu do uchwały o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gliwice Rady Miasta Gliwice.

Spośród najważniejszych osiągnięć laureata wymieniono: wsparcie zakończonych sukcesem działań Samorządu Miasta Gliwice na rzecz rezygnacji z odpłatności za gliwicki odcinek autostrady A4, konsekwentne starania o remont dworca PKP oraz o utrzymanie uzasadnionego ekonomicznie połączenia kolejowego między Gliwicami a Warszawą.

Ostatnią sprawą, w której doświadczenie i kompetencje Janusza Steinhoffa okazały się kluczowe, były negocjacje z rządem dotyczące planów restrukturyzacji Kompanii Węglowej, w wyniku których wycofano groźny dla miasta i nieuzasadniony ekonomicznie pomysł likwidacji KWK Sośnica”

Janusz Steinhoff urodził się 24 września 1946 roku w Gliwicach i tu mieszka nieprzerwanie do dziś. Nie opuścił miasta również w trakcie sprawowania funkcji rządowych.

Ukończył studia na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej, na tej uczelni uzyskał stopień naukowy doktora, był też jej pracownikiem naukowo-dydaktycznym.

W 1980 roku zakładał NSZZ „Solidarność” na Politechnice Śląskiej, a w latach 1981-1989 prowadził działalność podziemną i opozycyjną. W trakcie obrad Okrągłego Stołu pełnił z ramienia „Solidarności” funkcję eksperta w zakresie górnictwa i ochrony środowiska.

Był posłem z list Komitetu Obywatelskiego, Partii Chrześcijańskich Demokratów i Akcji Wyborczej Solidarność. W latach 1990-1994 pełnił funkcję prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Od 31 października 1997 roku do 19 października 2001 roku był ministrem gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, a od czerwca 2000 roku także wicepremierem.

Jest współautorem rządowego programu „Reforma górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 1998-2002”. Od 2002 roku jest przewodniczącym Rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Autor wielu publikacji z zakresu ekonomii, górnictwa i energetyki. W 2005 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

„Janusz Steinhoff jest uznanym ekspertem i autorytetem w sprawach gospodarczych, szczególnie w zakresie przemysłu. Jego aktywność zawodowa i obywatelska cechuje się profesjonalizmem i dbałością o interes publiczny. Merytoryczne podejście do ważnych kwestii społeczno-gospodarczych oraz proponowane rozwiązania spraw wzbudzających kontrowersje wielokrotnie sprawiało, że jego głos był istotny dla pomyślnego rozstrzygnięcia wielu ważnych kwestii publicznych w tym także dotyczących bezpośrednio Gliwic.