Noc Muzeów, ekspedycje do Afryki i karykatury

sz

publikacja 28.04.2015 15:30

Na przedpołudniowej konferencji prasowej w Sali Gorczyckiego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu dyrektor Alicja Knast oraz pracownicy i badacze przedstawili nadchodzące wydarzenia kulturalne.

Noc Muzeów, ekspedycje do Afryki i karykatury   Maciej Droń z Działu Kresów i Kultur Pogranicza mówił o wojennych i politycznych karykaturach Stanisława Toegla Szymon Zmarlicki /Foto Gość Jako pierwsza dr Joanna Lusek z Działu Kresów i Kultur Pogranicza zapowiedziała wystawę oraz prezentację biografii wywodzącego się z Bytomia kompozytora Heinricha Schulza-Beuthena (1838–1915), jak również panel dyskusyjny poświęcony uniwersalnej roli muzyki. W marcu tego roku minęła setna rocznica śmierci artysty – nauczyciela i krytyka muzycznego, autora ponad 130 utworów.

Jubileusz ten stał się inspiracją dla szeregu przedsięwzięć popularyzujących europejskiej klasy kompozytora, którego twórczość splata i przenika kulturowo cztery państwa – Polskę, Niemcy, Austrię i Szwajcarię. Na projekt „Heinrich Schulz-Beuthen. Życie-twórczość-inspiracje” składają się koncerty, wycieczki po muzycznym Bytomiu, warsztaty malarskie, fotograficzne, umuzykalniające i literackie, a także przedsięwzięcia naukowo-badawcze.

Z Bytomiem związany był także Stanisław Toegel, urodzony nieopodal Lwowa prawnik, którego losy podyktowane były wojenną rzeczywistością. Uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej, jeniec w Getyndze, z zamiłowania rysownik, tworzył karykatury ówczesnych mężów stanu i polityków, obrazował okrucieństwa hitlerowskie w okupowanej Polsce, kreślił satyryczne, ostre w wyrazie ilustracje przywódców III Rzeszy oraz przywódców koalicji antyhitlerowskiej w roli mitologicznych bogów i herosów.

Jego prace zostaną zaprezentowane na pierwszej w Polsce monograficznej wystawie „Stanisław Toegel. Karykatury wojenne i polityczne“, której otwarcie nastąpi 16 maja o godz. 19.00.

Od wielu lat pracownicy Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu uczestniczą w ekspedycjach mających na celu odkrywanie nieznanych bądź mało znanych gatunków zwierząt. Biorą udział m.in. w badaniach entomologicznych i ornitologicznych w Afryce. O rezultatach ostatniej misji opowiadał dr Jacek Batleja.

W lutym tego roku grupa naukowców odbyła wyprawę badawczą do Etiopii. Uczestnikom ekspedycji udało się zobaczyć np. zimujące europejskie jaskółki i rybitwy białoskrzydłe, endemicznego wilka etiopskiego czy pazurczaka krótkodziobego – krytycznie zagrożony gatunek skowronka. Doświadczenia z pracy i obserwacji terenowych owocują podczas opracowywania egzotycznych kolekcji, a dokumentacje przyrodnicze są przydatne także w edukacji.

Noc Muzeów, ekspedycje do Afryki i karykatury   Zapowiedzi planowanych wydarzeń zostały przedstawione na konferencji prasowej w Sali Gorczyckiego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu Szymon Zmarlicki /Foto Gość Odkrycia, tym razem archeologiczne, będą z kolei tematem wystawy w Muzeum Górnośląskim, której wernisaż zaplanowano na 29 kwietnia o godz. 17.00. Ekspozycja „Odkrywcy skarbów. Archeologia Górnego Śląska” przybliża niemal dwustuletnią historię badań archeologicznych na Śląsku. Ukazuje archeologię „od kuchni”, a także zwraca uwagę na związek nauki z muzealnictwem, ochroną zabytków, edukacją.

Wystawa pozwala zapoznać się z metodami badawczymi, sprzętem oraz sposobami konserwacji zabytków. Poprzez fotografie, oryginalne dokumentacje badań czy przedwojenne wydawnictwa archeologiczne, uwidacznia kulisy wielkich eksploracji oraz ludzi, którzy poznali nieznane. Wśród prezentowanych eksponatów znajduje się m.in. rekonstrukcja średniowiecznej studni odkrytej podczas badań na pl. Kościuszki w Bytomiu w 2009 r.

Szerokiej zapowiedzi doczekała się również tegoroczna Noc Muzeów organizowana we współpracy z Muzeum Śląskim. Odbędzie się ona pod hasłem „Nocne marki”. 16 maja w godzinach 16.00–24.00 zwiedzający będą mieli okazję bezpłatnie zwiedzić wszystkie wystawy, a także wziąć udział w warsztatach, pokazach filmowych, grach terenowych, koncertach czy nocnych połowach owadów.

Między Muzeum Górnośląskim a Muzeum Śląskim będzie jeździł autobus dla zwiedzających. Przewidziano ponadto nagrody dla tych, którym uda się odwiedzić 4 gmachy tych instytucji i zdobyć odpowiednie pieczątki.

Na zakończenie konferencji dyrektor muzeum Alicja Knast poinformowała o wyróżnieniu dla bytomskiej placówki w tegorocznym XXXV Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2014 organizowanym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

W piątek 24 kwietnia w Teatrze Wielkim w Łodzi, podczas I Kongresu Muzealników Polskich Muzeum Górnośląskie otrzymało wyróżnienie w kategorii Wystawy etnograficzne za ekspozycję "Przy kuchennym stole – wnętrza i smaki kuchni śląskiej".