Bytomski Popiełuszko i inni

sz

dodane 24.04.2015 21:05

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu przybliżali historie księży walczących z wojenną okupacją i późniejszym systemem.

Bytomski Popiełuszko i inni Nawet najmłodsi uczniowie potrafili dojrzale opowiadać o skomplikowanych losach bytomskich kapłanów Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Sesja i wystawa „Kamienie Pamięci – z modlitwą Ojczyźnie 1939–1989. Bytomscy kapłani” odbyła się dziś w sali wykładowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. W. Studenckiego w Bytomiu.

Uczniowie – pojedynczo, w parach lub we troje – upamiętniali kapłanów pracujących i przebywających w tym czasie w Bytomiu. W ramach szkolnego projektu przygotowali 13 prezentacji przybliżających ich sylwetki oraz historię życia.

Natalia Wojciechowska, starsza siostra jednego z prelegentów, w swoim liceum przeprowadziła ankietę sprawdzającą wiedzę młodzieży o o. Ryszardzie Świebodzie, działaczu opozycyjnym i organizatorze Mszy za Ojczyznę w stanie wojennym, który jest nazywany "bytomskim Popiełuszką".

– Świadomość młodych ludzi o bohaterach naszej małej ojczyzny jest znikoma. Warto zagłębić się w historię miasta, by poznać tych ludzi, bo są to osoby, które głęboko przysłużyły się temu, jak teraz żyjemy. Za to należy się im wielka pochwała – mówiła.

Po zakończeniu prezentacji obecni goście wysłuchali wierszy recytowanych przez uczniów szkoły.