Różne strony świat(ł)a

mf

publikacja 22.04.2015 16:00

Wchodząc do sal wstawowych zabrzańskiego Muzeum Górnictwa Węglowego, możemy się poczuć trochę jak w Centrum Nauki Kopernik. Przekonać się o tym, jak działają i jak oszukują nas nasze zmysły.

Różne strony świat(ł)a Urszula Potyka z Muzeum Górnictwa Węglowego prezentuje jedno z prawie 50 stanowisk interaktywnej wystawy „Świat zmysłów” Mira Fiutak /Foto Gość

Właśnie rozpoczął się organizowany przez muzeum  XXII Tydzień Ziemi. - Chcemy podkreślić jak ważne dla nas ludzi, czyli głównych użytkowników planety Ziemia, są sprawy jakości środowiska naturalnego. I jak potrzebne są działania podejmowane z myślą o nim. W tym roku szczególnie zwracamy uwagę na jeden jego element, na światło - powiedział podczas rozpoczęcia 22 kwietnia Jan Jurkiewicz, zastępca dyrektora do spraw muzealnych.

Wybrane w tym roku hasło: „Wszystkie strony świat(ł)a” nawiązuje do ogłoszonego przez ONZ Międzynarodowego Roku Światła i Technologii Wykorzystujących Światło. - Bez niego trudno wyobrazić sobie życie na ziemi. Podobnie jak nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnego człowieka bez technologii, internetu, wynalazków w dziedzinie medycyny. Tego wszystkiego, co określamy mianem technologii świetlnej - zauważył.

Prof.  dr hab. Piotr Skubała, z katedry ekologii Uniwersytetu Śląskiego swój inauguracyjny wykład zatytułował przewrotnie: „Czy czeka nas świetlana przyszłość?”. A rozwinięcie tematu raczej nie potwierdzało tej tezy.

Najbardziej uczestników inauguracji Tygodnia Ziemi, wśród których byli również uczniowie, zainteresowała interaktywna wystawa „Świat zmysłów” przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gdzie na 49 stanowiskach doświadczalnych można poznać bliżej, jak funkcjonują nasz słuch, wzrok, dotyk i węch. Ekspozycja, którą można nazwać małym „Centrum Nauki Kopernik”, będzie dostępna do 3 maja. 

Znacznie dłużej, bo aż do końca sierpnia, można natomiast zwiedzać wystawę „Przyroda w obiektywie śląskich fotografów”. Znalazły się na niej zdjęcia członków śląskiego okręgu Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Trzecia to pokonkursowa wystawa prac ekologicznych dzieci i młodzieży. Każdego roku Tydzień Ziemi proponuje wiele tematycznych konkursów. W programie są też wycieczki, zawody sportowe oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Tydzień Ziemi w Zabrzu potrwa do 28 kwietnia.