Pamięć o Katyniu i Smoleńsku

Klaudia Cwołek

publikacja 10.04.2015 12:53

- Każdy naród ma prawo do samostanowienia - mówił Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza, podczas obchodów kolejnej rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

Pamięć o Katyniu i Smoleńsku   Milcząca procesja z kościoła św. Kamila do Parku im. Poległych Bohaterów Klaudia Cwołek /Foto Gość Od porannej Mszy w kościele św. Kamila rozpoczęły się zabrzańskie uroczystości w 75. rocznicę zbrodni katyńskiej i 5. rocznicę katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Modlono się w intencji ofiar tych wydarzeń i o pociechę dla rodzin, które utraciły bliskich w tej katastrofie.

– Oprócz tych dwóch intencji jest jeszcze trzecia intencja. Myślę, że bliska sercu nas wszystkich, żebyśmy wreszcie dowiedzieli się całej prawdy o tej tragedii. Żeby wszystkie znaki zapytania przestały istnieć. Żebyśmy mogli w pełni dowiedzieć się, jakie były przyczyny katastrofy, jak przebiegało śledztwo i żeby wszystkie wątpliwości zostały wyjaśnione – mówił o. Wojciech Węglicki, proboszcz parafii św. Kamila. 

Pamięć o Katyniu i Smoleńsku   Wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski podczas uroczystości rocznicowych Klaudia Cwołek /Foto Gość Po Eucharystii milcząca procesja przeszła do parku im. Poległych Bohaterów, gdzie przed tablicami pamięci Katynia i katastrofy smoleńskiej złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. – W tym miejscu warto wspomnieć wiceprezydenta Zabrza Franciszka Trąbalskiego, który objął to stanowisko w 1945 roku i który był bodaj pierwszym Polakiem podejmującym starania o upublicznieniu informacji o zbrodni katyńskiej i przygotowywał szczegółową broszurę historyczną na ten temat – mówił Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza. Przypomniał także ofiary, które jechały pięć lat temu do Katynia, żeby upamiętnić tę tragedię. – To, że jesteśmy tutaj, świadczy o tym, że jako Polacy cały czas pamiętamy o tym, co mówili nasi przodkowie: Bóg, honor i Ojczyzna. O tym, także dzisiaj, w tym miejscu, chcemy pamiętać, także w czasie tych tragicznych chwil, które dzieją się na Ukrainie. Jako Polacy nie kierujemy się kunktatorstwem, ale honorem. Także w obliczu tego, co dzieje się u naszych sąsiadów, tym honorem musimy się kierować i musimy pamiętać, że każdy naród ma prawo do samostanowienia – powiedział.

Pamięć o Katyniu i Smoleńsku   Miejsce pamięci w Parku im. Poległych Bohaterów Klaudia Cwołek /Foto Gość 13 kwietnia Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do uczestnictwa w uroczystościach rocznicowych. W programie obchodów przewidziano zwiedzanie okolicznościowej wystawy „1940– 2015” (godz. 9.30), wspomnienia syna polskiego Policjanta II RP – „Tato, kiedy wrócisz?” (godz. 10.15), prelekcję multimedialną – „Kiedy nie powiesz prawdy…” (godz. 10.30), przemarsz ulicami Zabrza do miejsc pamięci związanych ze zbrodnią katyńską, m.in. do Komendy Miejskiej Policji (godz. 11.15), do parku Poległych Bohaterów (godz. 12.00), a także modlitwę za pomordowanych, Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów przed pamiątkową płytą poświęconą ofiarom zbrodni katyńskiej (godz. 12.30). Uroczystości rozpoczną się w auli ZSO nr 5 przy ul. Piłsudskiego 29 o godz. 10.00.