Naukowcy i świadkowie o deportacjach

m

publikacja 04.02.2015 15:30

W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu spotkają się ci, którzy badają i dokumentują wydarzenia sprzed 70 lat, oraz ci, którzy widzieli je na własne oczy.

Naukowcy i świadkowie o deportacjach Szkic obozu w Kemerowie wykonany przez Stellera, ze zbiorów IPN Oddział w Katowicach www.muzeum.bytom.pl

Spotkanie „Z Górnego Śląska do sowieckich obozów” będzie połączone z emisją filmu „Przemilczana tragedia 1945”. W panelu dyskusyjnym wezmą udział reprezentujący katowicki oddział IPN: dr hab. Adam Dziurok, dr Dariusz Węgrzyn i Sebastian Rosenbaum oraz dr Gabriel Tobor, burmistrz Radzionkowa, reprezentujący otwierane w połowie lutego Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR, a także świadkowie tych tragicznych wydarzeń 1945 roku. Dyskusję poprowadzi dr Joanna Lusek z Muzeum Górnośląskiego.

Panel dyskusyjny odbędzie się w najbliższy wtorek,10 lutego o 17.00 w gmachu muzeum przy pl. Jana III Sobieskiego 2 (w świetlicy). Wstęp jest wolny. Wraz z Muzeum Górnośląskim spotkanie współorganizuje Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Katowicach.