Miasto zaklęte w pocztówkach

sz /www.muzeum.bytom.pl

publikacja 07.01.2015 02:00

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu prezentuje wystawę "Bytom na dawnej pocztówce. Miasto i ludzie".

Miasto zaklęte w pocztówkach Na wystawie można zobaczyć na przykład rzadkie pocztówki składane w harmonijkę Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Kolekcje unikatowych kartek pocztowych pochodzą z lat 1873–1945 i należą do zbiorów Muzeum Górnośląskiego oraz zasobów prywatnych kolekcjonerów: Czesława Czerwińskiego, Waldemara Dudy, Tadeusza Urbana, Macieja Skalskiego, Rafała Pietrzyka, Piotra Wąsowicza i Antoniego Zorzyckiego.

Na ilustracjach przedstawione są ważne dla miasta miejsca i wydarzenia, np. budowa bytomskiego teatru, nowoczesnych szpitali, szkół czy mieszczańskich kamienic.

Zostały wydane i wysłane z rozmaitych okazji. Widokówki są korespondencyjne czy okolicznościowe, wykonane różną metodą i napisane w różnych językach. Po wielu latach zostały zebrane w jednym miejscu, by przypominać o przeszłości.

Wystawa oprócz historii kartki pocztowej i jej zmieniających się przez lata form pokazuje dzieje miasta i sylwetki ludzi. Dziś pocztówki te są gratką dla kolekcjonerów i bogatym źródłem wiedzy dla historyków. Zaskakują też swoją różnorodnością – od najzwyklejszych widokówek i prywatnych zdjęć wysłanych pocztą, przez pocztówki z okienkami ujawniającymi harmonijkę mniejszych obrazków lub karty składające się jak puzzle aż po najbardziej poszukiwane wykonane metodą litograficzną.

Treść korespondencji to najczęściej zwyczajne pozdrowienia lub życzenia. Starannie skomponowane lub naprędce zaszyfrowane w skrótowcach. Napisane w języku niemieckim, francuskim, angielskim, a nawet w jidysz. Jednak są również wiadomości zakodowane lub ukryte pod znaczkami pocztowymi.

Wystawa potrwa do 31 maja, natomiast 10 stycznia o 11.30 rozpocznie się lekcja muzealna dla dzieci. Na zajęciach "Odkrywamy Bytom – pocztówka z wystawy" będą mogły bliżej poznać historię kartek pocztowych oraz ich zawartość, a także stworzyć własną oryginalną pocztówkę.

Koszt udziału w zajęciach wynosi 6 zł. Zapisy prowadzi Dział Edukacji pod nr. tel. (32) 281 82 94 (w. 127) lub mejlowo na adres edukacja@muzeum.bytom.pl.