Tu słucha się Gospodarza

Agnieszka Kliks-Pudlik

publikacja 30.11.2014 17:23

W I niedzielę Adwentu bp Jan Kopiec poświęcił kościół pw. MB Kochawińskiej na osiedlu Kopernika w Gliwicach.

Tu słucha się Gospodarza Bp Jan Kopiec namaszcza ołtarz świętymi olejami Agnieszka Kliks-Pudlik /Foto Gość

Poświęcenie kościoła „zamyka pewien wyjątkowy fragment historii tej parafii” – można było przeczytać w okolicznościowym biuletynie. Budowa świątyni rozpoczęła się na początku lat 90. ubiegłego wieku, a w 1994 r. powstała parafia, nad którą opiekę przejęli jezuici. Kościół oddano do użytku podczas Pasterki w 2001 roku, zaś ikonę MB Kochawińskiej w ołtarzu głównym umieszczono w 2008 roku.

– Parafia już działa. Kościół, jak wiemy, od wielu lat spełnia swoje sakralne funkcje. Ciągle jednak trzeba było dopracowywać poszczególne elementy. A dzisiaj zgromadziliśmy się z radością i w niezwykle podniosłym nastroju, by ten dar Bogu przedstawić – powiedział bp Jan Kopiec, który przewodniczył uroczystej Eucharystii. Koncelebrowali ją m.in. proboszcz o. Robert Więcek, o. Jakub Kołacz, prowincjał zakonu jezuitów, oraz ks. Krzysztof Śmigiera, dziekan dekanatu Gliwice-Sośnica.

W homilii bp Kopiec nawiązał do obrazu świątyni, przedstawionego na kartach Pisma Świętego. – Ta dzisiejsza uroczystość wprowadza w atmosferę, jaką przedstawił autor I Księgi Królewskiej, kiedy opisywał niezwykły dzień z życia narodu wybranego, kiedy po wielkich zmaganiach na pustyni naród ten mógł wreszcie poczuć się jak w domu. Znakiem tej stabilizacji była świątynia. Dzień ten był wtedy niezwykłym – mówił biskup gliwicki.

Tu słucha się Gospodarza   Ikona MB Kochawińskiej znajduje się w głównym ołtarzu Agnieszka Kliks-Pudlik /Foto Gość Ordynariusz podkreślił, że wierni są świadkami „tego wspaniałego obrzędu”, w którym oddają, wzniesiony ludzkimi rękami, dom Bogu i na Jego chwałę. – Od teraz to Pan Bóg jest gospodarzem, to do Niego przychodzimy. To nam musi zależeć, żebyśmy w tym miejscu czuli się i bezpiecznie, i tutaj godność naszą umacniali – zaznaczył bp Kopiec.

Na zakończenie homilii ordynariusz gliwicki prosił, by szanować tę konsekrowaną świątynię. – Nie róbmy z tego miejsca przysłowiowego targowiska, nie traktujmy kościoła jako miejsca, gdzie spędzamy sobie spokojnie i wesoło czas. Kościół jest po to, aby Gospodarza słuchać, aby w Gospodarza słowa się wsłuchiwać i aby tu czerpać z pełni Jego łaski i miłosierdzia. Po to jest ten dom – podkreślił bp Kopiec.

Po Litanii do Wszystkich Świętych i modlitwie konsekracji biskup namaścił ołtarz oraz ściany kościoła świętymi olejami. Następnie po okadzeniu i przystrojeniem ołtarza oświetlono świątynię, co symbolizuje radość z dokonanego obrzędu.

Proboszcz parafii o. Robert Więcek szczególnie podziękował wszystkim dobroczyńcom, „dzięki którym ten kościół stoi i dzięki którym możemy dzisiaj brać udział w tej pięknej uroczystości”. Wspomniał również swoich poprzedników – o. Sylwestra Witoszka, o. Antoniego Drąga, o. Jacka Maciaszka oraz o. Tomasza Oleniacza.

Ikona Matki Bożej Kochawińskiej jest czczona od XVII wieku. Zgodnie z legendą, w 1646 roku nieopodal Kochawiny, podczas podróży pewnej kobiety, konie nagle się zatrzymały i padły na ziemię, a kobieta ujrzała w starym dębie obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Pod koniec XVIII wieku uznano obraz za cudowny. 15 sierpnia 1912 roku dokonano koronacji obrazu, a przez następne lata opiekę nad nim sprawowali ojcowie jezuici. W 1974 roku przeniesiono ikonę do parafii pw. św. Bartłomieja w Gliwicach, a potem do nowej parafii pw. MB Kochawińskiej na os. Kopernika w Gliwicach, gdzie od 2008 roku znajduje się w głównym ołtarzu.