Przygoda z chorałem gregoriańskim

m

publikacja 14.11.2014 10:00

Od pięciu lat w Gliwicach istnieje męska schola gregoriańska funkcjonująca pod nazwą Gliwicki Zespół Chorałowy. Właśnie trwa nabór nowych członków.

Przygoda z chorałem gregoriańskim Męska schola gregoriańska śpiewa przede wszystkim w katedrze, ale też w innych kościołach diecezji Agnieszka Kliks-Pudlik

Zespół założył ks. Franciszek Koenig, obecnie prowadzi go ks. Adam Kozak. Zadaniem scholi jest wykonywanie śpiewów gregoriańskich w liturgii, przede wszystkim w kościele katedralnym, ale także w innych kościołach diecezji.

– Do scholi zaproszeni są młodzieńcy i mężczyźni, którzy chcą wejść w mistyczną przygodę z chorałem gregoriańskim. Nie jest konieczna znajomość nut ani języka łacińskiego. Od kandydatów wymaga się jedynie świadectwa wiary oraz przywiązania do Kościoła i liturgii, a w dziedzinie muzycznej: słuchu muzycznego oraz podstawowych umiejętności wokalnych – mówi ks. Adam Kozak, referent ds. muzyki kościelnej diecezji gliwickiej. I wyjaśnia, że konstytucja o liturgii II Soboru Watykańskiego mówi, że „chorał gregoriański jest śpiewem własnym liturgii rzymskiej i w liturgii on powinien zajmować pierwsze miejsce”. – Dlatego gliwicki zespół włącza się w ten postulat, aby przywrócić właściwe miejsce i  pielęgnować ten piękny, własny śpiew Kościoła – dodaje.

Próby zespołu odbywają się zwykle w poniedziałki o 20.00 w Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach (ul. Łużycka 1, wejście od strony  kościoła św. Michała, sala nr 34 na parterze).
Najbliższa próba odbędzie się 17 listopada. Zaproszeni są wszyscy chętni, którzy chcieliby dołączyć do zespołu.