Nocne spotkania naukowców

Szymon Zmarlicki

publikacja 19.10.2014 02:30

Wcale nie knują potajemnie planów zagłady świata w nielegalnych laboratoriach. Otwarcie i przystępnie promują naukę wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Nocne spotkania naukowców Dzieci mogły wypróbować proste eksperymenty chemiczne w profesjonalnych laboratoriach Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Noc Naukowców organizowana jest przez Politechnikę Śląską już po raz 9. Tym razem lokalizacje wyznaczono w Gliwicach, Katowicach i Rybniku. W Gliwicach program został zaplanowany w kilku miejscach - m.in. w C.H. Forum, Bibliotece Głównej Politechniki Śląskiej oraz w budynkach kilku wydziałów.

Łącznie to prawie 100 wydarzeń prowadzonych przez ponad 250 naukowców, którzy nie ograniczali się tylko do nudnych wykładów. Na miłośników nauki już od 15.00 czekały rozmaite eksperymenty, pokazy, gry i konkursy.

Królowały oczywiście nauki ścisłe - fizyka, chemia, informatyka i medycyna - jednak nie zabrakło zagadnień dotyczących sztuki, języków obcych, podróży, public relations czy życia codziennego.

Odwiedzający mogli poznać tajniki pracy naukowców oraz zajrzeć do laboratoriów "od kuchni". Wśród atrakcji znalazły się również symulatory lotów i Formuły 1, pokazy bezzałogowych obiektów latających, zabawy z robotami i sztuczną inteligencją oraz mniej lub bardziej skomplikowane triki chemiczne.

Fani książkowych i filmowych bohaterów mogli dowiedzieć się, jak nauka wpływa na przygody Jamesa Bonda, Sherlocka Holmesa czy MacGyvera.

Mimo później pory, między budynkami wydziałów przechodziło wiele zorganizowanych wycieczek szkolnych. Większość wydarzeń trwała do godz. 22.