Nowoczesny gmach dla studentów

Szymon Zmarlicki

publikacja 26.09.2014 18:21

W Gliwicach zostało otwarte Centrum Nowych Technologii. Od października będzie miejscem prowadzenia zajęć dla ogromnej rzeszy ścisłowców.

Nowoczesny gmach dla studentów Obok holu głównego zawisło ogromne wahadło magnetyczne Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Choć ogromny gmach wybudowano już dwa lata temu, dopiero teraz udało się wyposażyć wszystkie sale i pracownie. W sumie to prawie 230 pomieszczeń na ok. 14 tys. m kw.

Z budynku będą korzystali studenci Instytutu Fizyki, Wydziału Inżynierii Biomedycznej, Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Wydziału Mechaniczno-Technologicznego.

Całkowity koszt projektu wyniósł ponad 78 milionów złotych, z czego 85 procent zostało pokryte z unijnego dofinansowania. Nowy gmach jest nie tylko nowoczesny, ale i ekologiczny. Systemem odzyskiwania energii z kolektorów słonecznych oraz zaimplementowanych w fasadę budynku ogniw fotowoltanicznych steruje specjalny komputer.

To jeden z najnowocześniejszych obiektów naukowo-dydaktycznych w Polsce. Do niedawna wydawało się, że Politechnika Śląska będzie miała jedyny tak przystosowany ośrodek w kraju, jednak Uniwersytet Warszawski był szybszy ze swoim Centrum Nowych Technologii „Ochota”.

Więcej w wydaniu papierowym "Gościa Gliwickiego" nr 40.