Modlitwa nie ustaje od 25 lat

mf

publikacja 23.09.2014 23:00

Od 25 lat, we wtorki w kościele w Żernikach trwa modlitwa przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Dzisiaj umieszczono przy nim relikwie Jana Pawła II.

Modlitwa nie ustaje od 25 lat Modlitwa przed ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy Mira Fiutak /Foto Gość

Wieczornej Eucharystii w kościele św. Jana Chrzciciela w Gliwicach 23 września, którą poprzedziła nowenna, przewodniczył bp Gerard Kusz. – Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest świadectwem nabożeństwa, jakie Kościół, najpierw wschodni, a potem zachodni, miał do Matki Boga-Człowieka. I ten kult zawierzenia Jej trwa po dzień dzisiejszy. Jezus przyjmuje z Maryi ludzkie ciało. I w tym ciele, na którym są ślady grzechów pokoleń, dokonuje odkupienia – zauważył bp Kusz. – Człowiek musi wzrastać w miłości. Dom bez miłości jest zimny. Jest nieraz jak więzienie, jak przedsionek piekła. I również, a może szczególnie w takich sytuacjach, Pan Jezus daje nam Maryję jako Matkę – dodał.

W homilii wspominał też moment, kiedy jako wikary przyjechał do swojej pierwszej parafii – Chrystusa Króla w Gliwicach. I prośbę proboszcza o poprowadzenie tej właśnie nowenny. – Tak zaczęło się moje duszpasterstwo – zauważył bp Kusz.

Pod ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy umieszczony został dziś relikwiarz z relikwiami krwi św. Jana Pawła II. Przez cały jego pontyfikat, 16. dnia każdego miesiąca, w parafii odprawiane były Msze św. w intencji papieża. Teraz, czcząc jego relikwie, wierni tego dnia będą się modlić za jego wstawiennictwem.

– Cieszę się waszą obecnością, ale najbardziej cieszy się Maryja, która nas tutaj integruje i od 25 lat wysłuchuje tu naszych próśb i podziękowań, przekazując je swojemu Synowi – powiedział do zebranych ks. Antoni Rzeszutko, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Gliwicach Żernikach.

Ten dzień nie kończy świętowania 25-lecia nowenny w parafii. W niedzielę, 28 września, o godzinie 17 odbędzie się koncert maryjny. Wystąpi parafialny chór dziecięcy i młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny.

Modlitwa nie ustaje od 25 lat   Eucharystii z okazji 25-lecia nowenny przewodniczył bp Gerard Kusz Mira Fiutak /Foto Gość