Świętość nie tylko dla wybranych

Karol Białkowski

publikacja 10.05.2014 16:59

Ponad 500 osób przyjechało do dolnośląskiego sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej, by dziękować patronce za kanonizację św. Jana Pawła II i prosić o łaski dla wiernych diecezji gliwickiej.

Świętość nie tylko dla wybranych Mszy św. w trzebnickiej bazylice przewodniczył bp Jan Kopiec Karol Białkowski /GN

Jak zaznacza ks. Krzysztof Śmigiera, proboszcz parafii św. Jacka w Gliwicach-Sośnicy, św. Jadwiga jest bardzo bliska mieszkańcom miasta. Świadczy o tym liczba pielgrzymów. – Mieliśmy przygotowanych 500 modlitewników, co okazało się ilością niewystarczającą – mówi.

Mszy św. w trzebnickiej bazylice przewodniczył ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec. W homilii przypomniał, że św. Jadwiga była w cieniu swojego męża księcia Henryka, a później żyła jak zakonnica. – Wymagała od siebie. Na modlitwie spędzała wiele  czasu, ale zabiegała o pokój i zgodę między narodami, opiekowała się biednymi i nieszczęśliwymi. Jadwiga miała ten wspaniały charyzmat, by ciągle obdarowywać. To jest dla nas mobilizacja, aby poważnie spojrzeć na samego siebie – mówił. Zaznaczył także, że na drodze do naszej doskonałości największą przeszkodą jest egoizm. Zachęcał, by wizyta w sanktuarium grobu św. Jadwigi wzmocniła impuls do dzielenia się dobrem.

Ordynariusz gliwicki zwrócił uwagę, że takie postępowanie jest właściwe dla wszystkich świętych. Tłumaczył, że każdy z nich coś z siebie dał światu. – Świętym się nie jest dlatego, że sobie tak życzę, świętym nie jest się dlatego, że mnie się wszystko należy i ja oceniam, czy to jest dobre czy nie. Świętym się jest, kiedy z miłości do Chrystusa potrafimy wniknąć w tajemnice tych wszystkich tęsknot, które we własnych sercach nosimy – dodał.

Hierarcha nawiązał również do postaci św. Jana Pawła II. Przekonywał, że jest on tym samym przykładem, mocnym zarzewiem dzielenia się dobrem, które najpierw w sobie trzeba nosić, pielęgnować i rozwijać. – Świętość nie jest tylko dla wybranych, świętość jest dla każdego z nas, tylko nie każdego z nas stać na uczciwość wobec tego powołania – zakończył, prosząc św. Jadwigę o wsparcie na drodze do doskonałości dla wszystkich diecezjan.

Zachęcamy do wysłuchania całej homilii:

W programie pielgrzymki były jeszcze nieszpory oraz Droga Krzyżowa w pobliskim Lasku Bukowym.

Świętość nie tylko dla wybranych   Pielgrzymi z diecezji gliwickiej modlili się w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy Karol Białkowski /GN