Mamy być żywą Ewangelią

Mira Fiutak

publikacja 11.02.2014 17:06

Chorzy, niepełnosprawni i starsi pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Lubeckiej 11 lutego - w dniu kiedy Kościół obchodzi XXII Światowy Dzień Chorego.

Mamy być żywą Ewangelią Bp Jan Wieczorek i ks. Andrzej Bartysiewicz udzielają sakramentu namaszczenia chorych Mira Fiutak/ GN

- Witam was w naszym sanktuarium i życzę, by chwile spędzone u stóp Matki Bożej Lubeckiej wzbogacały wasze dusze i serca, a dzięki temu wpływały na siły fizyczne i codzienne życie - powitał zebranych ks. Andrzej Bartysiewicz, kustosz sanktuarium w Lubecku.

Eucharystii przewodniczył bp Jan Wieczorek. Ponieważ dzień chorego obchodzony jest w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, wspominał w homilii swoją pierwszą pielgrzymkę, gdy jako biskup gliwicki pojechał do tego miejsca razem z grupą osób niepełnosprawnych.

- Pozostały mi trzy obrazy: osób niepełnosprawnych, wielu z nich poruszających się na wózkach, ich opiekunów, bez których nie znaleźliby się w tym miejscu, i wzajemnej modlitwy jednych za drugich - powiedział.

Obchodom dnia chorego w tym roku towarzyszą słowa "Wiara i miłosierdzie: »My także winniśmy oddać życie za braci« (1J 3,16)”.

- Pierwszym czynem wiary jest miłość miłosierna. To jest misja Kościoła, która jest dziś tak mocno akcentowana przez papieża Franciszka. Nawet w czasie dopiero co zakończonej wizyty biskupów podkreślał, żeby szczególną uwagę poświęcać chorym, cierpiącym i ubogim - zauważył bp Wieczorek.

Przypomniał, że ta troska przejawiała się od początków Kościoła, a dziś możemy ją odczytywać na przykład w działalności Caritas. Zwrócił uwagę na działające w diecezji gliwickiej 18 stacji Caritas, domy pomocy dla osób starszych czy jadłodajnie, również te dowożące posiłki do domów.

- Dziś to nasze diecezjalne sanktuarium jest szczególnym miejscem modlitwy do Boga, wzajemnie jedni za drugich. Jesteśmy zobowiązani do stawania się żywą Ewangelią, jak zachęca papież Franciszek - powiedział bp Jan Wieczorek. A nawiązując do Świętego z Asyżu, zachęcał do jego postawy: - Miał serce wypełnione miłością, a umysł ogarnięty Ewangelią. I tak szedł przez Europę przemieniając ten świat i Kościół - zauważył.

W czasie spotkania pielgrzymującym do sanktuarium lubeckiego udzielany był sakrament namaszczenia chorych, a na koniec modlitwy każdemu z obecnych błogosławieństwo lurdzkie.