Jedno jest pewne: Chrystus nie jest podzielony

Mira Fiutak

publikacja 19.01.2014 18:53

To wielki akt łaski, że mogę stanąć tutaj przed wami, z innego wyznania chrześcijańskiego, i dzielić się słowem. Tym, co buduje. Pomimo różnic – powiedział do zebranych na modlitwie ks. Sebastian Olencki z parafii ewangelicko-augsburskiej w Gliwicach.

Jedno jest pewne: Chrystus nie jest podzielony Modlitwa w Gliwicach: (od lewej) ks. Wojciech Michalczuk, ks. inf. Konrad Kołodziej, bp Gerard Kusz, ks. Henryk Gerlic, proboszcz parafii św. Michała, ks. Waldemar Niemczyk, dziekan dekanatu Gliwice, ks. Sebastian Olencki i ks. Krzysztof Kłusek Mira Fiutak/ GN

Rozpoczął się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Dzisiaj w kościele św. Michała w Gliwicach razem z katolikami modlili się przedstawiciele Kościołów ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-metodystycznego. Eucharystii przewodniczył bp Gerard Kusz.

Słowo Boże wygłosił ks. Sebastian Olencki, wikariusz parafii ewangelicko-augsburskiej w Gliwicach. Nawiązał do prologu Ewangelii wg św. Jana. – Słowo dnia codziennego, które wypowiadamy czy słyszymy, staje się dla nas wydarzeniem. A czy Słowo Boże dzisiaj jest dla nas, chrześcijan, wydarzeniem – pytał zebranych. Stawiając kolejne pytania, zastanawiał się czy Słowo łączy, czy wkracza w konkretne sytuacje życiowe, czy wprowadza coś nowego w nasze życie. Porusza, jest „parterem do rozmowy”. – Żywe Słowo, którym jest Jezus, uczy mnie rozumieć przede wszystkim siebie samego. Rzeczywistość duchową i naszą codzienność – mówił.

– Słowo jest niezmienne. Należy więc zapytać, dlaczego jest między nami tak wiele różnic. Na kanwie mistyki tych różnic jest mało, na kanwie kościelnej różnic dogmatycznych jest wiele. Czy jedność jest możliwa? Jeśli tak, to jest to wielki akt łaski – zauważył ks. Olencki. Podkreślił też wkład Kościoła katolickiego, stanowiącego znaczącą siłę społeczną, w obronę małżeństwa.

Ks. Krzysztof Kłusek, pastor parafii ewangelicko-metodystycznej w Gliwicach,  wspominał jak jeszcze przed podjęciem służby w Kościele, pracując w Wielkiej Brytanii, spotkał muzułmanina proszącego swojego przełożonego o zwolnienie na modlitwę – pięciokrotnie w ciągu dnia. – Mówił, że idzie na spotkanie ze swoją światłością. To zawstydzało wtedy moją duchowość i moją pobożność. Myślę, że my, chrześcijanie, powinniśmy być tak gorliwi i tak zdeterminowani jak ten człowiek. Mieć taką determinację w sercach, by widzieć światłość, którą mamy w naszym Panu, Jezusie Chrystusie. I być odbiciem tego światła, świadectwem dla tego miasta, dla Gliwic – powiedział pastor.

W tym roku hasło tygodnia modlitw o jedność zostało zaczerpnięte z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian: „Czyż Chrystus jest podzielony?”. – To pytanie jest nadal aktualne – zauważył bp Gerard Kusz. – Chrystus nie jest podzielony, ale podzieleni są Jego wyznawcy. Jedność przywraca łaska Ducha Świętego, która sprawia, że dążymy do tego, co jest istotne, a istotny jest Jezus Chrystus. Kościoły są podzielone, mają różne modele jedności. Ale jedno jest pewne: Chrystus nie jest podzielony – powiedział.

Zachęcał wszystkich do budowania jedności w rodzinach. – Nasze rodziny, szczególnie te dwuwyznaniowe, mogą być laboratoriami jedności. Podobnie nasze Kościoły. Jeszcze nie ma efektu końcowego, na razie jest etap doświadczeń. Oby je Pan Bóg pobłogosławił i wynikła z nich jedność Kościoła Chrystusowego – zakończył bp Kusz.

Tego dnia na miejsca modlitwy o jedność chrześcijan wybrano również ewangelicki kościół Pokoju w Zabrzu i kościół Świętej Trójcy w Bytomiu. Kolejne spotkania odbędą się w Bytomiu – 22 stycznia o godz. 16.30 w kościele św. Barbary – Mszy świętej w obrządku bizantyjskim przewodniczyć będzie ks. mitrat prof. Janusz Czerski i 25 stycznia o godz. 10.00 w kaplicy Kościoła ewangelicko-augsburskiego przy pl. Klasztornym – nabożeństwo ekumeniczne z udziałem bp. Gerarda Kusza.