Skarbu trzeba pilnować

Mira Fiutak

publikacja 10.01.2014 23:39

Chociaż festiwal jest zabrzański, dawno wyszedł poza granice miasta. Zgłaszają się uczniowie z całego regionu. W tym roku konkursowe prezentacje trwały od rana do wieczora.

Skarbu trzeba pilnować Gala festiwalu odbyła się w kościele w Rokitnicy Mira Fiutak/ GN

10 stycznia odbyła się gala VII Zabrzańskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Śpiewajcie Panu z weselem”. W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rokitnicy wystąpili najlepsi soliści i zespoły.

Liczba uczestników festiwalu rośnie, tym razem przekroczyła 400. Jury festiwalowe obejrzało ponad 80 występów. – Poszerzył się też zasięg. Z miejskiego, festiwal zrobił się diecezjalny, chociaż w nazwie pozostał „zabrzański” – mówi organizatorka Elwira Madla, katechetka w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 12. Do uczestników z Zabrza dołączyli w tym roku uczniowie z Tarnowskich Gór, Gliwic, Lublińca, Lubszy i Przezchlebia.

– Chcemy, żeby dzieci śpiewały kolędy, znały je i miały gdzie zaprezentować swoje talenty. Dzień przesłuchań to nie tylko występy, ale też spotkanie różnych grup, które później mają okazję porozmawiać jeszcze przy herbacie i ciastku w naszej kawiarence. I sama ta atmosfera też jest bardzo ważna – dodaje organizatorka festiwalu.

Galę rozpoczął występ Jolanty i Jacka Kieroków. A następnie zaśpiewali zwycięzcy poszczególnych kategorii (poniżej do pobrania lista tegorocznych laureatów). – Żeby śpiewać nowym dniom, to trzeba czuwać, jak Maryja i Józef – powiedział nawiązując do tekstów śpiewanych kolęd bp Gerard Kusz. – Mamy skarb, którym jest nasza wiara i tradycja chrześcijańska. I tego trzeba pilnować. Można też mieć skarb, ale o tym nie wiedzieć. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy pokazali nam i przygotowali tę uzdolnioną młodzież i dzieci, ten skarb – dodał.

Organizatorem festiwalu jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12 i parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rokitnicy. Patronuje mu bp Gerard Kusz i prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Skarbu trzeba pilnować   Zespół „Karliczek” ze Szkoły Podstawowej w Przezchlebiu Mira Fiutak/ GN