Na gali wystąpili gimnazjaliści

Mira Fiutak

publikacja 03.01.2014 19:08

W gliwickim przeglądzie bożonarodzeniowym wystąpiło ponad 700 uczestników. – Autentycznie przeżywają to, co mówią czy śpiewają na scenie. To nie tylko zagranie spektaklu jak na akademii, ale przeżycie i wspaniałe przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia – mówi organizatorka Aleksandra Maliszewska.

Na gali wystąpili gimnazjaliści Bp Gerard Kusz, patronujący przeglądowi, wręczał nagrody laureatom Mira Fiutak /GN

3 stycznia na scenie auli Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego w Gliwicach odbyła się gala XIV Międzyszkolnego Przeglądu Inscenizacji Bożonarodzeniowych. Od 9 do 13 grudnia jury obejrzało 40 grup, oceniając je w pięciu kategoriach, przyznając aż osiem pierwszych miejsc.

Podczas gali wystąpili laureaci kategorii gimnazjalnej – Katolickie Gimnazjum w Zabrzu i Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Nędzy. Pokazali dwa zupełnie różne ujęcia tematyki bożonarodzeniowej. Nagrody za autorski scenariusz tych przedstawień otrzymały również opiekunki grup - Danuta Mazur i Kornelia Czogalik. W sumie przyznano 24 nagrody grupowe i 42 indywidualne.

– Część ludzi ciągnie w stronę cienia, ale my idziemy w stronę światła – powiedział bp Gerard Kusz, który patronuje przeglądowi, nawiązując do kwestii usłyszanej ze sceny w przedstawieniu na gali. – Boże Dziecię przyniosło nam światło i to rozświetla sens naszego życia. Światło prowadzi nas do Syna Bożego, który dla nas stał się Człowiekiem, żebyśmy my mogli stać się dziećmi Bożymi. Dziękuję wszystkim aktorom, małym i wielkim i tym, którzy wykrzesują z nich te talenty – dodał.

Na gali wystąpili gimnazjaliści   Na gali wystąpili laureaci - Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Nędzy Mira Fiutak /GN Przegląd, który 14 lat temu powstał z inicjatywy ówczesnej katechetki Agaty Grzeszczuk-Oleschko, od 10 lat organizuje polonistka GCE Aleksandra Maliszewska. W tym roku szczególnie pozytywne wyróżnili się gimnazjaliści. – Do tej pory nie zdarzały się często wśród gimnazjów oryginalne przedstawienia i dobrze dostosowane do możliwości młodzieży w tym wieku. A tu okazało się, że można zrobić dwa bardzo dobre spektakle w całkowicie różnych konwencjach. Pierwszy wprost nawiązujący do Biblii, dotyczący przemian związanych z duchowością. Drugi to współczesny scenariusz nawiązujący do realiów, w których żyjemy – mówi. W organizacji przeglądu wspiera ją mąż, Piotr Maliszewski, nauczyciel przedmiotów mechatronicznych w GCE.

Organizatorzy zauważają, że przedstawienia mają bardzo różnorodne formy. Najpopularniejsze są tradycyjne jasełka, ale były również inscenizacje taneczne, a jedno przedstawienie – Szkoły Podstawowej z Ziemięcic – zagrane zostało po śląsku. Pojawiają się też spektakle współczesne. – Przedstawiające dylematy człowieka uwikłanego w naszą codzienną rzeczywistość, który czasem czuje się w niej zagubiony, a czasem próbuje bronić się przed tymi świętami Bożego Narodzenia – mówi Aleksandra Maliszewska. Podkreśla też, że jest spora grupa opiekunów, którzy co roku przygotowują własne, autorskie przedstawienia.

Przegląd odbywał się pod patronatem „Gościa”. Poniżej do pobrania lista laureatów.