Światło na oświetlenie naszych dróg

Mira Fiutak

publikacja 17.12.2013 23:30

Cieszę się bardzo, że ten znak nadziei zawitał także do nas. Tym radosnym akcentem łączymy się z Ziemią Świętą, skąd przyszło do nas światło. Światło nadziei, obecności Bożego Syna – powiedział bp Jan Kopiec do harcerzy, którzy przekazali na jego ręce Betlejemskie Światło Pokoju.

Światło na oświetlenie naszych dróg Harcerze przekazali bp. Janowi Kopcowi światło z Betlejem Mira Fiutak/ GN

Światło z Betlejem dotarło na kontynent europejski do Wiednia, a stamtąd przez Słowację do Polski na Jasna Górę. Harcerze przywieźli je do Gliwic z Krakowa, a 17 grudnia przekazali na ręce Biskupa Gliwickiego podczas Mszy roratniej w katedrze. W tym roku wydarzeniu towarzyszy hasło „Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!”. I jest zachętą do pracy nad sobą i stawania się lepszym, żeby w ten sposób pociągać w dobrym innych.

– Dziękujemy harcerzom za ich odwagę i uczciwość. I ich wspaniałe świadectwo, młodych ludzi, którzy chcą powiedzieć o Jezusie Chrystusie w dzisiejszym świecie – powiedział bp Jan Kopiec. – Niech to światło będzie oświetleniem naszych dróg, byśmy błędów nie popełniali i zawsze prawdziwą drogę odnajdywali. Znakiem naszej łączności z Chrystusem, którego przyjścia oczekujemy – dodał.

Po uroczystym przekazaniu światła z Betlejem w katedrze, poszczególne drużyny zanoszą je do innych gliwickich kościołów i szkół, skąd uczniowie mogą wziąć je do swoich domów.

– To wydarzenie jest ogólnoświatowe. Początek jest w grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Tam palestyńscy i izraelscy skauci razem przekazują je na znak pojednania, pomimo konfliktu, który toczy się na tej ziemi – mówi przewodnik Mirosław Boksa z Hufca Ziemi Gliwickiej. – To przekazywany z ręki do ręki symbol pojednania, pogodzenia się. Światło, które dociera do Polski, wędruje po całym kraju. To jedno światło dzieli się na wiele światełek, żeby na stole wigilijnym było zapalone w jak największej liczbie domów na znak pojednania w tym szczególnym dniu – wyjaśnia.

W katedrze światło z Betlejem będzie wystawione w kaplicy adoracji, skąd można je zabierać do domu.

Światło na oświetlenie naszych dróg   Harcerze w gliwickiej katedrze Mira Fiutak/ GN