Jasełka inaczej

kc

publikacja 18.12.2013 15:01

Narodzenie Jezusa w różnych kontekstach - w ZSO nr 4 w Gliwicach odbędzie się premiera "Perły Miłości".

Jasełka inaczej W roli Heroda wystąpi przewodniczący samorządu szkolnego Paweł Kozera, uczeń II klasy gimnazjum Weronika Marszałek

Uczniowie wpadli na pomysł, żeby temat narodzin Jezusa przedstawić w sposób niekonwencjonalny, tzn. zrobić "miks akcji". Na przemian występują sceny z czasów starożytnych i współczesnych – mówi Kamil Syc, katecheta i opiekun gimnazjalistów, którzy biorą udział w jasełkach. – Z czasów starożytnych główną postacią jest Herod. Uczeń wcielający się w jego rolę bardzo dobrze odgrywa jego obsesję na punkcie władzy. Józef z Maryją, pasterzami i mędrcami też występują, jednak nie w rolach pierwszoplanowych. Na pierwszy plan wysuwają się postacie w jakiś sposób zniewolone lub poranione przez życie. W czasach współczesnych zobaczymy osoby, które w ten czy inny sposób dotknął los. One opowiadają o tym, co je boli.

Scenariusz uwzględnia także prezentację walki pomiędzy duchami dobrym i złym, które próbują przekonać do swoich racji. W przedstawieniu bardzo ważnym elementem będzie muzyka, zarówno tradycyjna, ale także heavy metal, hip-hop i rock. Na scenie zaangażowanych jest około 40 gimnazjalistów, licealiści pomagają w obsłudze technicznej.  

Premiera „Perły Miłości”, otwarta dla wszystkich, odbędzie się 20 grudnia o 11.00 w ZSO nr 4 w Gliwicach (ul. Orląt Śląskich 25).