Łączą nas chrzest i krzyż

Jan Maniura

publikacja 09.11.2013 11:39

- Wystarczy krótka modlitwa, ale odmówiona z wiarą, bo jeśli wierzysz Bogu, to On cię nie zostawi samego - mówił ks. Janusz Czenczek, egzorcysta diecezjalny oraz penitencjarz katedry w Gliwicach, podczas wykładu o "Współczesnych zagrożeniach duchowych".

Łączą nas chrzest i krzyż Występ podczas XV Regionalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej w Kochanowicach Jan Maniura /GN

W Lubecku oraz Kochanowicach 7 i 8 listopada odbyły się XV Regionalne Dni Kultury Chrześcijańskiej pod patronatem bp. Antoniego Długosza z Częstochowy.

Pierwszego dnia można było przysłuchiwać się Gminnemu Konkursowi Pieśni i Piosenki Maryjnej "Maryja wzorem zawierzenia”. W konkursie wystąpiło 33 uczestników w 6 kategoriach wiekowych. Walczyli o Puchar Kustosza Sanktuarium Matki Bożej w Lubecku.

Wieczorem została odprawiona Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Bartysiewicz. – Łączy nas chrzest, a także ten szczególny znak, którym jest krzyż – mówił. Nawiązał również do słów bł. Jana Pawła II, że "na drogach trudnych i powikłanych Bóg postawił wielki drogowskaz, który nadaje kierunek i sens życiu, jest nim krzyż" – powiedział.

Po Mszy odbyło się nabożeństwo do Krzyża Świętego, w czasie którego każdy mógł oddać cześć relikwiom.  

Następnego dnia w Gminnym Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach zostały ogłoszone wyniki konkursu oraz wręczone nagrody laureatom. – Ten konkurs był pięknym przykładem wychowania dla wartości – mówiła podczas rozstrzygnięcia Monika Kukowka, dyrektor Zespołu Szkół w Lubecku. Po wręczeniu nagród laureaci zaprezentowali swoje artystyczne występy przed obecnymi gośćmi.

Ostatnim punktem programu był wykład ks. Janusza Czenczka. – Szatan chce przede wszystkim zniszczyć człowieka – mówił. – Jego celem jest śmierć duchowa człowieka, a grzech jest jedynie środkiem do jego osiągnięcia – tłumaczył. Podkreślił również, że chrześcijanie nieraz, niestety, nie wierzą w Boga, ale tylko w samą modlitwę. – Wystarczy krótka modlitwa, ale odmówiona z wiarą, bo jeśli wierzysz Bogu, to On cię nie zostawi samego – wyjaśniał. 

Laureaci Konkursu Piosenki i Pieśni  Maryjnej w ramach XV Dni Kultury Chrześcijańskiej

Kategoria I – przedszkole:

  • Karolina Grześkowiak, Zespół Szkół KSW im. E. Stein w Lublińcu, utwór „Amen, jak Maryja”

Kategoria II – szkoła podstawowa I–III:

  • Zespół 5-osobowy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu, utwór „Maryjo, śliczna Pani”

Kategoria III – szkoła podstawowa IV–VI:

  • Zespół 15-osobowy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kochcicach, utwór „Powierz się Matce”

Kategoria IV – gimnazjum:

  • Oliwia Werner, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ciasnej, utwór „Gdy klęczę przed Tobą”
  • Julia Kosytorz i Dawid Henel, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ciasnej, utwór „Maryjo, śliczna Pani”
  • Nagroda specjalna – Zespół 25-osobowy z Zespołu Szkół w Lubecku, utwór „Z dawna Polski Tyś Królową”

Kategoria V – młodzież ponadgimnazjalna:

  • Agnieszka Mirowska, Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Lublińcu, utwór „Łzy Matki”
  • Wyróżnienie: Patrycja Wilk z zespołem dziecięcym, Zespół Szkół KSW im. E. Stein w Lublińcu, utwór „Matka z radością poda dłoń”

Kategoria VI – dorośli:

  • Teresa Wujec, utwór „Powierzam Tobie”

Łączą nas chrzest i krzyż   Laureaci konkursu walczyli o Puchar Kustosza Sanktuarium Matki Bożej w Lubecku Jan Maniura /GN