Solidarność z prześladowanymi braćmi

Mira Fiutak

publikacja 30.10.2013 12:43

O prześladowaniach dotykających dziś naszych braci w Chrystusie będą mówili w najbliższą niedzielę przedstawiciele dwóch organizacji – Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Open Doors. A za tydzień planowana jest ekumeniczna modlitwa.

Solidarność z prześladowanymi braćmi Wystawa przygotowana przez PKWP prezentowana trzy lata temu w naszej diecezji Mira Fiutak /GN

Jak donosi Pomoc Kościołowi w Potrzebie, co roku za wiarę w Chrystusa ginie 105 tysięcy osób. To oznacza, że co pięć minut gdzieś na świecie umiera tak jakiś chrześcijanin. 200 milionów wyznawców Jezusa jest brutalnie prześladowanych, a 350 milionów poddawanych różnym formom dyskryminacji. W ponad 70 krajach świata łamie się prawa do wolności religijnej.

To liczby. Wymieniane w formie statystyki pokazują tylko i aż rozmiar problemu. Za nimi kryją się konkretne osoby, ich życie i dramatyczne konsekwencje wyboru wierności Chrystusowi. O jednym i drugim będą mówili w Gliwicach przedstawiciele organizacji, które zajmują się pomocą prześladowanym.

W trzech kościołach odbędą się projekcje filmów dokumentalnych dotyczących prześladowań chrześcijan we współczesnym świecie. W kościele Chrystusa Króla kilka krótkich dokumentów zaprezentują i omówią przedstawiciele organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a w kościołach Matki Bożej Częstochowskiej (na Trynku) i NMP Matki Kościoła (na Sikorniku) - przedstawiciele Open Doors. Spotkania odbędą się w niedzielę 3 listopada godz. 16.00.

Na stronie internetowej PKWP znajdujemy omówienie raportu „Prześladowani i zapomniani?" brytyjskiego oddziału organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Aid to the Church in Need). Dotyczy on położenia chrześcijan w 30 krajach, szczególnie opisując sytuację w krajach islamskich i państwach, których ustrój nosi wyraźne znamiona autorytaryzmu. Raport obejmuje ostatnie 2,5 roku. John Pontifex, kierujący działem prasowo-informacyjnym brytyjskiej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, podsumowuje: „Głównym wnioskiem z raportu jest to, że w 2/3 krajów, w których najdotkliwiej prześladuje się chrześcijan, sytuacja bezspornie się pogorszyła. W gruncie rzeczy samo przetrwanie Kościoła w niektórych regionach, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, stoi pod znakiem zapytania".

10 listopada obchodzony jako Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym i dzień szczególnej międzynarodowej modlitwy za naszych braci w wierze na całym świecie. W związku z tym w sobotę, 9 listopada o godz. 17.00 planowana jest ekumeniczna modlitwa w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach (obok katedry).