W 10. rocznicę beatyfikacji

Klaudia Cwołek

publikacja 19.10.2013 16:13

Bytom ma skwer Błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty.

W 10. rocznicę beatyfikacji Tablica na skwerze błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty w Bytomiu Klaudia Cwołek /GN

Uroczystość nadania imienia i odsłonięcia tablicy pamiątkowej w 10. rocznicę jej beatyfikacji odbyła się po Eucharystii w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.  

– Widząc brak miłości, troski o drugiego człowieka, widząc tę całą nędzę, samotność i osamotnienie ludzi, poczucie, że nie są nikomu potrzebni… Właśnie w tej sytuacji Matka Teresa nie poddała się. Ufając Panu Bogu, Temu, który mówi o swojej miłości i kocha każdego z nas, wyszła naprzeciw potrzebom ludzi, którzy są zostawieni samym sobie, zaniedbani – mówił w homilii o. Krzysztof Andryszkiewicz, proboszcz parafii. Po Mszy św. i uczczeniu relikwii bł. Matki Teresy uczestnicy przeszli na skwer u zbiegu ulic Strzelców Bytomskich i Woźniaka.

Sylwetkę Matki Teresy przypomniała Danuta Szczepańska, odpowiedzialna za  bytomską wspólnotę Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „MAITRI”, które wraz ze Stowarzyszeniem Adopcja Serca – „MAITRI”,  zainicjowało wydarzenie. Uchwałę Rady Miasta w tej sprawie z 29 lipca br. przeczytała jej przewodnicząca Danuta Skalska, a tablicę pamiątkową poświęcił o. Krzysztof Andryszkiewicz.

Znajduje się na niej m.in. wizerunek bł. Matki Teresy z Kalkuty, życiorys, jej słowa „Dzieła miłości zawsze są dziełami pokoju" i cytat z bł. Jana Pawła II z 19 października 2003 roku. Papież powiedział wtedy: "Swoim życiem daje świadectwo, jak wielką ma godność i jakim przywilejem jest pokorna służba innym. Postanowiła być nie tylko ostatnią, ale wręcz służebnicą ostatnich (…) Uznajmy ją za jedną z największych osobowości naszych czasów. Przyjmijmy jej przesłanie i idźmy jej śladem”.  

Danuta Szczepańska zaproponowała, by w tym miejscu 19. dnia każdego miesiąca o 19.19 spotykać się na modlitwie i wspomnieniu bł. Matki Teresy. Gośćmi specjalnymi uroczystości były Siostry Misjonarki Miłości z Katowic i ich bliscy. Na zakończenie uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na ciepły poczęstunek, który przygotowało bytomskie koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta tuż obok, przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.W 10. rocznicę beatyfikacji   Wspólne zdjęcie po odsłonięciu tablicy bł. Matki Teresy z Kalkuty Klaudia Cwołek /GN