"Franciszek" porwał Spodek

msp

publikacja 16.10.2013 23:21

Spektakularne widowisko o świętym z Asyżu zostało wystawione z okazji 35. rocznicy wyboru Papieża Polaka na Stolicę Piotrową.

"Franciszek" porwał Spodek W rolę św. Franciszka wcielił się Michał Łysiak Marta Sudnik-Paluch /GN

Na widowni katowickiego Spodka zasiadło ponad 7 tys. osób, by wspólnie obejrzeć widowisko multimedialne „Franciszek. Wezwanie z Asyżu”. Inicjatorem wydarzenia była katowicki oddział Fundacji KEP „Dzieło Nowego Tysiąclecia” na czele z ks. Robertem Kaczmarkiem – koordynatorem. Wsparli ich m.in. Kazimierz Wzorek (wieloletni dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk") i Piotr Czakański (prezes Grupy eM Media). Zysk ze sprzedaży biletów oraz zbiórki publicznej zostanie przekazany Fundacji KEP „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która wspiera stypendiami zdolną młodzież pochodzącą z niezamożnych rodzin.

Estradowa adaptacja „Pieśni o św. Franciszku” gliwickiego Teatru „A” została po raz pierwszy i ostatni wystawiona w katowickim Spodku. Wybór widowiska nawiązywał do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego  "Jan Paweł II – Papież Dialogu". Było to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, które stało się międzydiecezjalnymi obchodami 35. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Na widowni zasiedli m.in. abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak oraz przedstawiciele władz samorządowych.

O rozmachu spektaklu świadczyć może m.in. zaangażowanie 500 młodych wykonawców, w tym aktorów Teatru „A”. – Wystąpią z nami chóry, orkiestra, wolontariusze, grupy rekonstrukcji historycznej, zespoły choreograficzne, dzieci niepełnosprawne z opiekunami, osoby wyłonione w castingu – wymieniał jednym tchem przed występem reżyser Mariusz Kozubek.

Wysiłek organizatorów docenił również papież Franciszek, który wspomniał o widowisku podczas audiencji ogólnej w Watykanie. – Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Dziś w Katowicach ma miejsce ważne wydarzenie kulturalno-religijne: misterium o życiu i duchowości św. Franciszka, z udziałem setek aktorów i tysięcy widzów. Jego organizatorom i uczestnikom życzę, aby to artystyczne spotkanie z Biedaczyną z Asyżu budziło w sercach wszystkich miłość do Boga Stwórcy, szacunek dla stworzenia i czynne miłosierdzie dla tych, którzy potrzebują duchowej i materialnej pomocy – mówił Ojciec Święty.

– To niezwykłe przesłanie. Znamy przecież życiorys i główne przesłanie św. Franciszka, ale ta forma, która została temu nadana, muzyka, obraz, które towarzyszyły, sprawiły, że jeszcze mocniej wybrzmiała myśl świętego. Myślę, że wszyscy wychodzimy stąd ubogaceni i będziemy się tym dzielić. Zaczerpnęliśmy nowych sił, by budować Kościół – dzielił się wrażeniami po spektaklu abp. Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Więcej o megawidowisku przeczytasz w 43 numerze "Gościa Niedzielnego".