Wychowawca biskupów Gliwic i Katowic

Klaudia Cwołek

publikacja 28.09.2013 22:43

W Bytomiu odbyły się uroczystości w 100. rocznicę urodzin ks. prof. Wacława Schenka, przez 25 lat proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Wychowawca biskupów Gliwic i Katowic Bp gliwicki Jan Kopiec i ks. Piotr Kopiec, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Bytomiu podczas sympozjum w 100. rocznicę urodzin ks. prof. Wacława Schenka Klaudia Cwołek /GN

– Z pewnym wzruszeniem wchodzę tutaj na probostwo Mariackie w Bytomiu – powiedział przed wieczorną Eucharystią abp Damian Zimoń, który kiedyś często tu bywał, bo ks. prof. Wacław Schenk był promotorem jego pracy doktorskiej. 

– To jest postać historyczna, człowiek niesamowity w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu. Cieszę się, że będę mógł dzisiaj modlić się w intencji mojego profesora. Tutaj, zwłaszcza wieczorami, a nawet nocą były bardzo ciekawe rozmowy – wspomina abp Damian Zimoń. Do Bytomia z okazji obchodów zaprosił go biskup gliwicki Jan Kopiec, z którym spotkał się przed laty właśnie na bytomskim probostwie. – Myśmy wspólnie byli jego uczniami. On nie przypuszczał, że nas wychowuje na biskupów diecezjalnych Gliwic i Katowic. Z wielką estymą go wspominamy – mówił w kościele abp Damian Zimoń we wstępie do Eucharystii. W homilii bp Jan Kopiec ponownie podkreślił przymioty ks. prof. Wacława Schenka.

Wychowawca biskupów Gliwic i Katowic   Eucharystii w kościele mariackim w Bytomiu przewodniczył abp Damian Zimoń z Katowic, po lewej bp gliwicki Jan Kopiec Klaudia Cwołek /GN – Był człowiekiem niezwykłym, który rozumiał epokę i zadanie kapłana. Rozumiał je w sposób niezwykle solidny, bardzo szczery i uczciwy. Kapłaństwo nie było dla niego tylko sentymentalną przygodą, szukaniem spokojnej i ciągle uwielbianej drogi przez życie. Był człowiekiem, kapłanem, który wiedział, że trzeba na wzór Mojżesza i proroków głosić Bożą prawdę – mówił bp Kopiec.

Wcześniej w domu katechetycznym odbyło się sympozjum, w programie którego znalazły się trzy referaty. Bp Jan Kopiec przybliżył sylwetkę ks. prof. Wacława Schenka, Henryka Andrzejczak, autorka publikacji o wizerunku Madonny Bytomskiej, mówiła o dziejach i kulcie tego obrazu, a Anna Szadkowska, diecezjalny konserwator zabytków, zaprezentowała sposób przedstawienia Maryi w bytomskim (i nie tylko) wizerunku. Na temat sympozjum wybrano obraz Matki Boskiej Bytomskiej, ponieważ to dzięki ks. prof. Schenkowi powrócił on z kaplicy w Szombierkach do kościoła Mariackiego. Między sympozjum a nabożeństwem i Eucharystią odbyła się jeszcze modlitwa przy grobie ks. Wacława Schenka na cmentarzu parafialnym przy ul. Powstańców Śląskich.

Więcej w papierowym wydaniu "Gościa Gliwickiego" na 6 października.